М. Ноняк: «Українці завжди себе дуже добре проявляли в боротьбі за справедливість, але не завжди вміли скористатися перемогою»

    М. Ноняк: «Українці завжди себе дуже добре проявляли в боротьбі за справедливість, але не завжди вміли скористатися перемогою»

 Три роки, які минули після Революції Гідності,  засвідчили, що існує  різниця між ідеальними уявленнями розвитку суспільства й поточним станом справ. 

Революція Гідності породила значні очікування у суспільстві на корінні зміни, але після третьої річниці Майдану українців спіткало розчарування. Багато хто стверджує, що люди змінилися, а влада залишилася  подібною до тої, яка була до революції.  Свій погляд на ситуацію, що спостерігаємо в третю річницю Революції Гідності, висловив учасник тих подій, сотник другої сотні Самооборони Майдану, генерал-майор , голова Державної служби України  з безпеки на транспорті Михайло Ноняк.

 

-         Наслідки Революції Гідності, якими  ми їх бачимо сьогодні, не надто тішать: політики далі міряються рейтингами, економічний стан країни бажає кращого, а на сході продовжується гібридна війна. Три роки назад події на Майдані  перевернули не тільки свідомість українців, а й стан правлячої верхівки держави, що і було метою Революції Гідності. Євромайдан привів до влади і колишніх високопосадовців, і людей "з народу". Країна оновилась. За період  після Майдану було  проведено більше реформ , ніж за весь період  перед Революцією Гідності.  З іншої сторони  треба сказати, що ще необхідно зробити більше, ніж було зроблено за три минулі роки.
Сьогодні в країні відчуваємо економічну кризу. До певної міри вона викликана небажанням малої частини українського суспільства, так званих «олігархів», втілювати в життя ідеали Майдану, жити за європейськими цінностями.  Реформатори, що сьогодні працюють у владі, повинні подолати цей опір. Звичайно, на практиці це все одно будуть домовленості з іншими елітними групами про нові правила гри. Але реформаторська влада має домовлятися з позицій сили та верховенства закону, активно використовувати важелі державної влади. Її дії набудуть більшої переконливості, а стартова легітимність серед пересічних громадян підвищиться після кількох показових результативних судових процесів над одіозними корупціонерами.

Кардинальні перетворення в  країні можливі тільки за умов командної  гри. Чим більша команда однодумців-реформаторів, чим більше досвіду, знань і навичок вона акумулює всередині, чим більший у неї  резерв прагматичних політиків-реформаторів і більші шанси на успішні реформи. Але, на жаль, не варто сподіватися, що всі учасники витримають спокусу владою. Будуть і втрати, і вони є зараз. Тут важлива  суспільна позиція , контроль громадськості за чітким дотриманням  закону.  Чимало часу та сил доведеться витрачати на безкінечну боротьбу з бюрократичними «вітряками».  Інколи люди, яким реально вдалося провести певні реформи, зіштовхувалися з фактом, що  плоди їхніх здобутків намагалися привласнити економічні чи політичні «рейдери».  Такі факти створюють певну недовіру в громадянському суспільстві до реформаторів і сповільнюють реалізацію ідей та здобутків Революції Гідності. Але після Майдану Українська держава отримала якісно нове громадянське суспільства. Головними атрибутами якого є людська гідність, самоповага, патріотизм , солідарність громадян України. Майдан продемонстрував здатність українців до самоорганізації, взаємодопомоги та самопожертви, виявив, що для наших співгромадян, незалежно від регіону проживання, етнічної належності та мови важливими цінностями є свобода, людська гідність, право вибирати свою долю.

Для українців досі залишається проблемою те, що ми не зовсім вміємо користатися наслідками своєї перемоги. Ми завжди себе дуже добре проявляли в боротьбі за справедливість, але не завжди вміли скористатися перемогою. На сьогодні головним є те, що  маємо незалежну  Українську державу , яка відбулася.  Усі зусилля, які російська пропаганда намагалася просунути на Заході про Україну як державу, що не відбулася, зазнали краху.  Україна, особливо в останні три роки, довела, що вона – незалежна. Українці здолали авторитарний режим, обрали демократію й правову державу. І це найбільший наш здобуток.

Спілкувався Всеволод Кисілевський

 

Share