Ноняк Михайло Васильович : "На мою думку працівника не повинна «боліти» голова про те як вижити на мізерну зарплату та прокормити свою сім’ю"

 Ноняк Михайло Васильович :

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади » утворено Державну службу України з безпеки на морському та річковому транспорті,  Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті та підпорядкувавши Службі, що утворилася , державну спеціальну службу транспорту та згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 «Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті » та розпорядженням Кабінету Міністрів України від16.12.2015 № 1378-р «Питання Державної служби з безпеки на транспорті », Укртрансбезпеки здійснює свої повноваження та функції відповідно до вимог законодавства України.

На Службу покладені завдання по державному контролю та нагляду за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному , морському та річковому транспорті та надання адміністративних послуг у сфері автомобільного,  міського електричного,  залізничного , морського та річкового транспорту.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.01.2016 № 41-р на посаду заступника Голови Державної  служби України з безпеки на транспорті призначено Ноняка Михайла Васильовича. Раніше   працював заступником Міністра доходів і зборів України в період з квітня 2014 по січень 2016 років.

Про   роботу на новій посаді наш журналіст розмовляла  з заступником Голови Державної  служби України з безпеки на транспорті  Ноняком Михайлом Васильовичем.

 

 Ви були призначені заступником Голови Служби.  Які безпосередньо завдання Вам поставлені Урядом щодо роботи у цьому відомстві?

Перше – це вивести роботу Служби на якісно новий рівень. Спростити та зробити прозорою процедуру отримання всіляких дозвільних документів, ліцензій. Усунути корупціогенну складову у діяльності служби як на рівні правозастосування, так і на рівні людського фактору. Що я маю на увазі ?Нормативні акти повинні бути виписані таким чином, щоб під час їх застосування неможливо було тлумачити їх двояко. Крім того,  персоналом Служби повинен  бути висококваліфікованим та мотивованим супроводжувати діяльність транспортної галузі в рамках діючого законодавства.

 

Поясніть,  для чого,  з Вашого пункту  бачення, була необхідність у створенні Служби?

Назва Служби – безпека на транспорті. Саме в цьому покликання цієї Служби. Створити такі умови діяльності суб’єктам господарювання у сфері транспорту, що забезпечать безпеку експлуатації транспорту , безпеку життя і здоров’я людей та збереження вантажів , ефективне використання транспорту, оперативне реагування на фактори ризику у сфері транспортної безпеки. Таким чином завдання Служби не технічне об’єднання двох відомств в одне, а як я вже говорив, вихід на якісно новий рівень.

З якими проблемами Ви стикнулись на сьогодні?

Нова Служба щойно реорганізована. Багато зроблено , ще більше слід зробити. Необхідно зробити безліч організаційних заходів для належного функціонування Служби, починаючи з упорядкування нормативної бази, приведення нормативно-правових актів у відповідність, створення необхідного матеріального забезпечення діяльності Служби, закінчуючи виведенням кадрового потенціалу на новий рівень.

Які перші кроки зроблені в тому, щоб полегшити транспортному бізнесу в отриманні різного роду дозвільних документів?

На сьогодні вирішено питання щодо організаційного забезпечення діяльності Служби  в частині надання адміністративних послуг на автомобільному транспорті ( розміщення та забезпечення працівників робочими місцями , оргтехнікою, засобами зв’язку , передача документів , архівів з органів , що реформуються). Розпочато видачу дозволів у пунктах видачі дозвільних документів Укртрансбезпеки на виконання міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.

Урядом було визначено двомісячний термін приведення діяльності автомобільних перевізників у відповідність до  ліцензійних умов . Транспортний бізнес та громадські організації були достатньо схвильовані щодо можливості отримання ліцензій на проведення господарської діяльності перевезення пасажирів , небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортам, міжнародних перевезень. Навіть були заклики щодо проведення акцій бізнесу та громадськості під стінами Міністерства інфраструктури та Служби з вимогами продовжити ці терміни. Які дії були здійснені для зняття напруги ?

 Так , такі заклики були. Думаю, що і надалі будуть. Завжди будуть ті кому необхідно створити враження , що служба не працює та не виконує свої завдання поставлені  перед нею Урядом. У зв’язку з проведенням заходів по реорганізації Державної служби України з безпеки на транспорті ліцензування у сфері автомобільного транспорту протягом певного періоду не здійснювалось. Для розв’язання проблемної ситуації Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 04.02.2016 № 42 «Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабміну від 2 грудня 2015 року № 1001», якою збільшив строк подачі документів та відомостей для отримання ліцензії з двох до шести місяців. Таким чином Уряд пішов на зустріч бізнесу і продовжив термін запровадження ліцензування міжнародних перевезень вантажів автомобільним транспортом ще на чотири місяці, тобто до 18 червня 2016 року. На сьогодні розпочато прийом заяв на отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів автомобільним транспортом.  Процес пішов. Напругу знято.

Які проблеми Ви бачите у роботі працівників Служби ?

Мотивація. В першу чергу фінансова. На мою думку працівника не повинна «боліти» голова про те як вижити на мізерну зарплату та прокормити свою сім’ю.

По-друге, матеріально-технічне забезпечення діяльності Служби.  Так , за минулий рік Службою до бюджету перераховано більше 52 млн. грн. за надання адміністративних послуг у сфері транспорту. Було б незайвим хоча частину цих коштів направити на матеріально-технічне забезпечення Служби. І не лише. Актуальним є питання інформатизації процесу виконання   функцій держави , перехід на безконтактний метод видачі дозволів, ліцензій, внесення даних до реєстрів, інформаційних баз.

По-третє. Підіймати кваліфікаційний рівень працівників, підвищувати рівень довіри до працівників Служби зі сторони як бізнесу, так і пересічних громадян.

Чи планується Вами, як відповідальним за ліцензування у сфері транспорту, спрощення процедур отримання таких ліцензій в найближчому майбутньому?

Так. На сьогодні ніхто не дасть розширювати штат Служби. Фінансів у державі на таке «задоволення» не вистачає. Вихід один: оптимізувати процедури видачі документів , в тому переліку  ліцензій, таким чином зробити цей процес чисто технічним (декларативним).

Можливо необхідно спростити кількість ліцензій чи дозволів на ведення транспортного бізнесу?

Думаю, що так. Над цим питанням будемо працювати. Будемо активно співпрацювати з бізнесом, громадськістю, дослухатись до їх думки. Знаходити баланс інтересів як суб’єктів господарювання, так і держави та споживачів цих послуг.

Які плани на найближчий час?

Перше запустити повністю Службу.  Друге – удосконалення законодавства, лібералізація допуску суб’єктів господарювання до транспортного ринку. У жодному разі це не означає вакханалію, а створення чітких, прозорих умов для функціонування транспортної сфери.

 Станом на сьогоднішній день яких вжито заходів Укртрансбезпекою для спрощення порядків реєстрації суден та видачі суднових документів?

У січні 2016 року опубліковано наказ Міністерства інфраструктури України від 08.12.2015 «514 «Про внесення змін до наказу Міністерства транспорту та зв’язку  України від 13.12.2006 року № 1151» , яким було відмінено термін дії суднових документів , зокрема суднового квитка, який видавався на маломірні судна. Цими змінами знято частину навантаження з судновласників щодо реєстрації суден у Державному судновому реєстрі України та Судновій книзі України, оскільки до цього існувала необхідність у перереєстрації судна та оновлення суднових документів кожні п’ять років. На сьогодні необхідність у перереєстрації судна та оновленні суднових документів може виникати тільки в разі купівлі та продажу, а також при зміні його конструктивних чи технічних параметрів чи реєстраційних ознак. Також зазначеними діями зменшено корупційну складову, яка має місце при проведенні реєстраційних дій з об’єктами водного транспорту.

 Які ще плануються заходи щодо спрощення та дерегуляції процесів, пов’язаних з отриманням судновласниками дозвільних документів?

Укртрансбезпекою в теперішній час вживаються заходи по урегулюванню питання щодо визначення мінімального екіпажу судна відповідно до установленої практики судноплавства , що склалася на морі та внутрішніх  водних шляхах України. В результаті цього урегулювання будуть переглянуті базові норми , згідно з яким визначається мінімальний склад екіпажу на судні з врахуванням існуючого міжнародного досвіду. Це дозволить суттєво зменшити фінансове навантаження на суб’єктів господарювання без зниження рівня фактору безпеки. З цією метою на сайті Мінінфраструктури  розміщено відповідний проект наказу для публічного обговорення.

Чи були втручання у Вашу діяльність зі сторони народних депутатів України, чи інших посадових осіб або бізнесу?

На сьогодні таких втручань не було. Що далі буде – побачимо. Але хто знає мій характер, думаю, що і в майбутньому не будуть втручатися.

Дякую за розмову, Михайле Васильовичу! Бажаю успіхів в роботі на новій посаді.

Розмову вела Ніколь Вайт,

Газета «Життя Прикарпаття»

__________________________________________________________________________

 

Share