Інтерв’ю заступника Міністра доходів і зборів України М.Ноняка . Михайло Ноняк – я з перших днів на Майдані відстоював євроінтеграціні прагнення українців.

 Інтерв’ю заступника Міністра доходів і зборів України М.Ноняка  . Михайло Ноняк – я з перших днів на Майдані відстоював євроінтеграціні прагнення українців.

Михайло Ноняк народився 24 жовтня 1982 року в с. Манява Богородчанського району Івано-Франківської області.
У 2007 році закінчив Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу.
У 2002 року розпочав трудову діяльність як приватний підприємець.
2002-2006 роки – депутат Надвірнянської міської ради 4-го демократичного скликання, член бюджетної комісії.
 
У 2009 році обраний головою Івано-Франківської обласної організації "Федерація рукопашу гопак".
З 2009 року по 2010 рік – очолював Надвірнянську районну координаційну раду політичних партій та громадських організацій.

У 2013 році - голова Надвірнянської міської організації "Просвіта" ім.Т. Г. Шевченка.У 2013-14 брав активну участь у «Революції гідності» будучи сотником другої сотні Майдану. 

16 квітня 2014 року призначений заступником Міністра доходів і зборів України.

 

Михайле Васильовичу, розкажіть , будь ласка, про себе ?

- Я родом з Прикарпаття, з Маняви Богородчанського району. Там я народився і жив деякий час, а згодом батьки переїхали у місто Надвірна. Там у ЗОШ №1 я навчався до третього класу. Життя склалося так , що знову повернувся у рідну Маняву, де навчався до дев’ятого класу. У 1998 році  вступив до Надвірнянського коледжуНаціонального транспортногоуніверситету. Після закінчення цього навчального закладу вступив до Івано-Франківськогонаціонального технічногоуніверситету нафтиігазу. 

- Вас знають як громадсько-політичного діяча на теренах Івано-Франківщини. З чого все розпочалось ?

- Під час навчання у Надвірнянському коледжі я брав активну участь у суспільно-політичному житті громади. Власне, будучи студентом коледжу і маючи на той час 19 років, був обраний депутатом Надвірнянської міської ради у мажоритарному виборчому окрузі. Тоді я був наймолодшим депутатом в органі місцевого самоврядування та першим студентом коледжу, якого було обрано депутатом міської ради. Саме тоді я почав  більше спілкуватись з громадою міста та виборцями свого округу, вникаючи в усі проблеми, що турбували громадян.  Це сприяло тому,що я почав вивчати роботу органу місцевого самоврядування, комунальних служб у розрізі господарської діяльності та їх взаємодію, що забезпечувала функціонування міста. Також у той час я приділяв велику увагу діяльності громадських організацій, брав активну участь у становленні та розбудові молодіжних патріотичних товариств краю.

 

Зовсім недавно спільними зусиллями надвірнянської інтелігенції нам вдалося відродити одне з найдавніших товариств краю, яке має  величезне історико-культурне  надбання, -  товариство «Просвіта» ім. Тараса Шевченка. Минулого року ми відзначили ювілей - 105 років Надвірнянській «Просвіті». Для мене бути просвітянином є дуже важливим фактором, адже мета такої потужної громадської організації як «Просвіта» - це утвердження української національної ідеї, державної української мови, розвиток нашої культури, відродження історичної пам'яті, формування національної свідомості та піднесення духовності і добробуту українського народу. Сьогодні, незважаючи нароботу в Києві, я на громадських засадах надалі очолюю Надвірнянську «Просвіту» і робитиму все, щоб це товариство утверджувало українську культуру, було оберегом української мови та давніх традиції наших предків.

Підсумовуючи увесь життєвий шлях, який я пройшов, а це і громадсько-суспільна робота , і політична, і підприємницька діяльність, можу сказати, що це сформувало мене як особистість з поглядами та власним баченням розвитку громадянського суспільства та держави.

Від початку Революції гідності - з листопада 2013 року до завершення цих доленосних для нашої країни подій -  я з перших днів на Майдані відстоював  євроінтеграційні прагнення українців та повалення злочинного  корумпованого режиму Януковича. Будучи сотником Євромайдану, я з побратимами виборював для нашого народу право жити по-новому у європейській державі, і це нам вдалося. Одразу після повалення режиму ми зібрались та визначили свої дії у різних сферах функціонування держави. Тоді було прийнято рішення про те, що представники з числа наших сотників та інших активістів будуть делеговані у владу. Тепер я працюю над виконанням поставлених переді мною завдань, маю підтримку суспільства та прикладаю максимум зусиль, щоб виправдати довіру.

-         Що Вам найбільше запам’яталося  в перші  дні роботи на посаді заступника Міністра Міндоходів України ?

 

-         Мене неприємно вразили розмахи розкоші, які нагадували, як жили та поводили себе колишні керманичі  Міністерства доходів і зборів України. Усе, що було створено попереднім керівництвом, а це  спортивні зали, соляні кімнати, дорогі меблі (наприклад, крісло пана Клименка вартувало платникам податків 70 тисяч євро) наводило на думку, що такий рівень розкоші не може свідчити про здоровий глузд. Тепер проти колишнього  очільника  Міністерства Олександра Клименка  порушено кримінальне провадження. Йому інкримінується зловживання службовим становищем. За підсумками діяльності цього чиновника державі було  нанесло  збитків більше  як на шість мільярдів гривень. 

Стосовно перших днів мого  перебування на посаді, то я вивчив штатний розпис Міністерства, ознайомився з специфікою роботи державного органу та об’єм обов’язків, що належать до компетенції заступника міністра. Також тоді я поставив певні завдання перед підлеглими щодо впровадження нових підходів у роботі з бізнесом та платниками податків, і перш за все – посилення антикорупційної складової у цих напрямках, зокрема – це боротьба з корупційними схемами та іншими зловживаннями. 

 

-         Про що був перший документ, який Ви підписали на посаді заступника міністра Міндоходів України ?

 

-         Перший мій підпис - під наказом Першого заступника Міністерства доходів і зборів України Білоуса Ігоря Олеговича про розподіл функціональних обов’язків між заступниками Міністра у Міндоходів.

-         Міністерство реформується. Яка головна мета реформ ?

Сподіваюся, що Державна фіскальна служба виправдає надії – буде прозоро виконувати поставлені завдання, своєчасно і в повному обсязі забезпечувати надходження до бюджету. До Міндоходів у суспільства виробилось неприйняття через корумповані методи роботи, які мали місце за режиму старої влади.

Ми маємо втілювати європейські стандарти й у сфері податкових відносин, підвищувати рівень податкової культури і фінансової грамотності в суспільстві.

Проте будь-які зусилля держави в цьому напрямі не матимуть успіху, якщо вони будуть односторонніми, не спиратимуться на громадську підтримку. Наша спільна мета - побудувати прозорі необтяжливі механізми сплати податків, змінити ставлення людей до податкової служби і дати змогу чесним підприємцям розвивати та розширювати свій бізнес.

Ми прагнемо, щоб ДФС України сприймали не як контролера, а як партнера, помічника. Саме тому систему сплати податків потрібно зробити соціально справедливою, підвищити взаємну транспарентність у стосунках громадян із державою.

Дійсно, такі важливі реформи не впроваджуються швидко, це тривалий процес. Але розпочинати його потрібно негайно. Головне - не боятися змін. Тільки зміни відкривають нові можливості і роблять нас сильнішими.

Важливо й те, що при реорганізації буде проведено багато кадрових змін, завдякичому буде відсіяно велику кількість працівників, які були причетні до корупційних дій та інших зловживань. У Державній фіскальній службі України будуть працювати для країни, власне ті люди, які мають розуміння того, що жити і працювати треба по-новому, опираючись на досвід провідних країн світу. Також реорганізація дає можливість внести нові законодавчі ініціативи.На сьогодні мною та моїми колегами розроблено та поданонизку пропозицій з метою удосконалення та покращення роботи Державної фіскальної служби України.Також задля розуміння того, що є єдині правила ведення бізнесу, мною запропоновано бачення як ефективніше взаємодіяти та співпрацювати з підприємцями.

 

-         Як Ви ставитесь до люстрації і якою вона повинна бути ?

 

-         Ставлюсь позитивно за умови, що ті, хто займається її проведенням, повинні бути чесні та професійні люди, з великим вотумом довіри суспільства. Ви знаєте, що вже зроблений перший рішучий крок – так, 2 липня Кабінет Міністрів України на засіданні прийняв пакет антикорупційних заходів – проект Закону щодо стратегії по боротьбі з корупцією до 2017 року.

Це системний документ, який розроблявся спільно з громадськими організаціями, міжнародними організаціями, зокрема були залучені експерти Ради Європи та організації GRECO. Він передбачає законодавчі ініціативи і чіткі кроки у боротьбі з корупцією, які Парламент повинен затвердити.

 

-         Чи налагоджена у Вас співпраця з депутатами ВРУ та на скільки, на Вашу думку, законодавчий орган країни відповідає вимогам часу?

 

-         У Верховній Раді України є профільний комітет, з яким тісно співпрацює Міністерство доходів та зборів України. Я часто беру участь у засіданнях різних органів влади, у тому числі і комітетів ВРУ. На таких засіданнях обговорюється спектр питань і вирішення тих чи інших проблем. Законодавчі ініціативи, які ми подаємо, є належним чином обґрунтованими, тому вони знаходять підтримку. Так, нещодавно було прийнято закон щодо податкового компромісу.

 

-         Михайле Васильовичу , поділіться, будь ласка, з нашими читачами своїми мріями та планами на майбутнє.

 

-         Однією з моїх мрій є виправдати довіру громадськості на посаді заступника Міністра доходів і зборів України. Я хочу гідно пройти цей шлях і здійснити ті позитивні зміни, яких очікує суспільство. Я людина амбітна і в мене є свої мрії, життєва позиція та бачення процесів розвитку держави. Сьогодні я працюю у виконавчій гілці влади, але у майбутньому, можливо, буду займатись і законотворчою роботою у парламенті. Але це на майбутнє. Усе залежатиме від політичної ситуації в країні. Можу запевнити, що я не боюся брати на себе відповідальність та виконувати ті завдання, які ставить переді мною суспільство.

 

-          Дякую за відверту розмову. Від імені прикарпатців хочу побажати Вам наснаги до праці та втілення Ваших мрій для добра нашої держави.

Спілкувався Всеволод Кисілевський

 

 

 

Share