Ресторан-музей “Гуцульщина” – оновлення до вимог часу Олександр Гуменюк депутат Яремчанської міської ради, ресторатор : «Непомітно залишай помітний слід»

Місто Яремче -  перлина Карпат з чудовими краєвидами та природнім ландшафтом. Кожного року  місто відвідує безліч туристів, серед яких чимало іноземців. Вони споглядаючи на багатство краси гірської природи поряд бачать гуцульську архітектуру як старинну так і сучасну. Саме на основі побаченого у них формується думка про нас та наш край.  Однією з візитівок Яремча вважається ресторан-музей “Гуцульщина”, який вібрав в себе  найкращі традиції гуцульської архітектури. Цей заклад споруджений  у 1959 році за проектом Івана Бондарчука. Дерев’яна будівля зведена без жодного цвяха. Зовнішнє оформлення та інтер'єри вирізняються  різьбою по дереву. У малому залі натуральна дров'яна піч, облицьована старовинними косівськими кахлями. Стіни прикрашають гуцульські топірці-бартки та інші предмети народного побуту.   Столи сервірують посудом, виготовленим за майстрами косівської кераміки. Ресторан пропонує відвідувачам традиційні страви гуцульської кухні, вечорами виконують народну музику. 

  У 90-х роках ресторан-музей занепадав і тільки завдяки господарському підходу керівництва закладу та зокрема ресторатору і депутату Яремчанської міської ради Олександру Гуменюку пам’ятка архітектури була збережена і  на сьогоднішній день перебуває у відмінному стані. У 2021 році на прилеглій території до музею-ресторану «Гуцульщина» було проведено благоустрій з елементами гуцульського стилю в гармонійному поєднанні з сучасними технологічними розробками. Особливої уваги заслуговує ілюмінаційне освітлення об’єкту , яке у вечірній час виглядає не перевершено. Ідея поєднати сучасні технологічні розробки з традиційним гуцульським стилем належить Олександру Гуменюку. Він вважає, що традиційна  гуцульська архітектура та елементи побуту гармонійно компонувати з сучасними технічними можливостями. Одним з моїх улюблених постулатів Олександра Гуменюка  є кредо - «Непомітно залишай помітний слід». Всі роботи виконані у 2021 році по благоустрою території залишаться помітним слідом в історії розвитку Яремчанщини.

Але як говорять у народі: « палиця має два кінці», « монета дві сторони», так і в цьому випадку з однієї сторони споруди проведено благоустрій . Інша частина прилеглої території до «Гущульщини» занепадає багато років поспіль. У той час коли керівництво установи зберегло у відмінному стані автентичність архітектурної пам’ятки гуцульського зодчества , провело у 2021 році реконструкцію і благоустрій території , що належить закладу. Протягом кількох років пропонує місту інвестиційний проект , щодо створення на занедбаній ділянці відпочинково-рекреаційної зони, але розуміння у місцевого керівного складу Яремчанської міської ради не знаходить. З вуст місцевих чиновників лунають заклики , що слід провести конкурс і віддати територію суб’єкту господарювання який запропонує найкращу ціну за земельну ділянку. З фінансової сторони виглядає привабливо, але згадаймо як продали будівлю в центрі міста по вулиці Свободи в кількох метрах від міської ради колишнього   торгового комплексу «Яремче», який тепер руйнується  , віддали земельну ділянку навпроти під будівництво казна чого, тільки тепер там росте бур’ян. І найцікавіше що горе інвестори не місцеві , правоустановчі документи виготовили і  «шукай вітра в полі». Вже навіть соромно згадувати, про те як з історичного центру міста демонтували і вивезли у невідомому напрямку базальтову бруківку, а суспільству розповідають байки про технологічний процес її очищення, який триває вже кілька років, а місто терпеливо чекає на повернення історичної цінності…   Може варто вчитись на помилках та дати можливість інвестувати у розвиток міста місцевим, які живуть в цьому місті, беруть активну участь у громадському житті, зрештою сплачують податки та забезпечують робочими місцями яремчанців. З усього вище викладеного, та беручи до уваги  успішний  приклад розбудови, та розумного господарського функціонування  ресторану-музею “Гуцульщина” можна зробити висновок, що можливості подальшого розвитку туристичної сфери в Яремчі є, тільки очільникам місцевої влади треба зробити вибір – чиї інтереси вони захищають…

 Всеволод КИСІЛЕВСЬКИЙ,

член Львівської обласної організації НСЖУ

 

 

Share