Зіновій Андрійович: «НЕЗАЛЕЖНІСТЬ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД КОЖНОГО З НАС»

30 років Незалежності. Це багато чи мало для країни та її людей? Однозначно - це  добрий привід для того, щоб  підсумувати та проаналізувати пройдений шлях. Про це і говоримо з Надвірнянським міським головою Зіновієм Андрійовичем.

Незалежність особистісна і державна. З чого вони починаються і в якій площині знаходиться точка перетину цих понять ?

Кожне з цих понять є частиною тривалого процесу становлення - особистості,  народу,  всієї країни. І, звісно, здобуття незалежності- це переломний і  водночас кульмінаційний момент для кожного громадянина та всієї нації загалом.

Проте, окрім зовнішньої незалежності, є ще особистісна, внутрішня свобода, яка починається із вільної думки і власної рішучості в процесі прийняття рішень.  І тут ми говоримо не лише про можливість вибору, але й про особисту  відповідальність за  цей вибір, дії та вчинки.

 

Для мене особистісна й загальнодержавна незалежність перетинаються в межах власної родини та дому. Мої батьки доклали чимало зусиль для створення твердого підґрунтя внутрішньої свободи. Попри часи заборон та переслідувань, заклали міцний фундамент із віри, традицій, історій про героїчну боротьбу

Державотворчі процеси 90-х. У якому форматі вони проходили на території Надвірнянщини? Які з тих  подій запам’яталися найбільше?

Сміливо можу стверджувати, що наше місто одне з перших не тільки на Прикарпатті, а й  у всьому західному регіоні стало на стежку демократії. Всупереч всім комуністичним заборонам,  24 вересня 1989 року у Надвірній, на території Пнівського замку, відбулося віче.

Саме ця знаменна подія стала поштовхом до зародження демократичних процесів не тільки на території Надвірнянщини, а й усієї країни, адже відродження державності набрало розмаху, вийшло за всі контрольовані межі та дійсно стало незалежним від впливу  керівництва комуністичної партії.  І це насправді було логічним продовженням непростого шляху змагань та боротьби, який власним здоров’ям і життям здобули для нас попередні покоління.

Мине ще рік. І вже жовтень 90-го року назавжди змінить свідомість українського суспільства. Масштабні акції громадянської непокори, заздалегідь зорганізовані українською молоддю, переважно студентством, увійдуть в історію під назвою Революція на граніті. 

Згадую, як разом із друзями та однокурсниками стали невід’ємною частиною цього всеукраїнського протесту, долучившись до  акцій мирного спротиву в Івано-Франківську.

Впевнений, що саме ці історичні події стали своєрідним каталізатором розпаду СРСР та заклали міцну основу для подальшої боротьби за справедливість - Помаранчевої революції та Революції гідності.

30 років Незалежності. Що ми здобули, а що втратили  за цей невеликий з точки зору державності час?

Здобуваючи Незалежність, ми  втрачали остаточні зв’язки із Союзом, а разом із тим - цілісність функціонування виробництв та заводів, адже в радянський період все навмисно було організовано так, щоб не дати окремим республікам повноцінно розвиватися без взаємодії з іншими. Та разом із тим отримали перехід до умов ринкової економіки,  розпочався  активний розвиток малого та середнього підприємництва, перед нами відкрилися кордони, люди отримали змогу побачити світ. Хоча й це мало іншу сторону: гостро постала проблема міграції. Руйнувалися сім’ї, розпочалася хвиля відтоку людського ресурсу.

 І саме тому один із пріоритетів нашої громади - зробити все для того, щоб молодь не залишала нашу державу, а вчилася, працювала й розвивалася тут. Створивши такі умови для молоді, за яких вона зможе реалізувати власний потенціал тут, на місці, ми вирішимо глобальну на сьогодні для нашого суспільства проблему відтоку творчої активної молоді за межі України.

Не так давно Ви стали очільником Надвірнянської територіальної громади. Які основні цілі ставите перед собою? Що є визначальним?

Три основні напрямки розвитку громади це – інфраструктура, інвестиції, туризм. Не тільки у переддень Незалежності України, а послідовно, крок за кроком, наша громада  втілює стратегічні плани в різних сферах. І це не тільки масштабні проєкти, а й постійне піклування про те, щоб мешканці громади жили в комфортному та безпечному просторі. Ми робимо все для того, щоб  зручність прибудинкових територій  та  місць відпочинку ставала все більш помітною: бруківка, дитячі та спортивні майданчики, елементи благоустрою встановлюються  та оновлюють громадський простір .

 

Окрім того постійно  відновлюємо дорожню інфраструктуру, покращуємо екологічну ситуацію в місті та дбаємо про розвиток спортивної інфраструктури, але в кожному з даних напрямків проблем залишається більш ніж достатньо.

Тільки цього року проведено поточний ремонт доріг на суму 1514,7 тис. грн. Відремонтовані вулиці в м. Надвірна, Стримбівському, Краснянському, Назавизівському, Ліснотарновицькому, Верхньомайданському та Парищенському старостинських округах. У рамках програми "Велике будівництво"  за рахунок коштів державного бюджету проведено ремонт дороги Н-09 в м. Надвірна, у Назавизівському та Гвіздському старостинських округах.  Також тут облаштувано тротуари та інші об'єкти дорожньої інфраструктури.  ДП "Дороги Прикарпаття" проведено капітальний ремонт автомобільної дороги "Надвірна-Ланчин"  в с. Красна та розпочато ремонт автомобільної дороги "Надвірна-Бистриця" (об'їзна). Але це тільки початок. Роботи тривають, і, не зважаючи на наші обмежені фінансові ресурси, безумовно продовжуватимемо діяльність в даному напрямку.

Нам вдалося також залучити чимало  інвесторів для втілення проєктів у різних напрямках- це й інфраструктура, і сфера туризму, і освіта , і екологія. І мушу зазначити, що за інвестора потрібно боротися. Адже  без залучення сторонніх інвестицій важко забезпечити сталий та динамічний розвиток громади. А залучення інвестицій  -  це повноцінна, багатовекторна, злагоджена  і систематизована робота  всіх відомств та управлінь.

Ми виграли та вже реалізовуємо проєкт із модернізації транспортної інфраструктури міста, впровадження ефективного енергоменеджменту в громаді та розробки плану сталого енергетичного розвитку; у громаді втілюється цілий ряд проєктів, які залучають мешканців до активного дозвілля (центр для гри в сквош), сприяють розвитку туризму (веломаршрути, маркування стежок) та зберігають культуру й історичні надбання (проєкти в замку Краснодвір).

Можемо говорити про те, що в найближчому майбутньому Надвірнянська ТГ стане привабливим туристичним центром. Громада має для цього  достатньо природних, культурних та туристичних ресурсів. Для нас також важливо, щоб рівень сервісу був найвищим, тому, власне, працюємо над розвитком туристичної інфраструктури, а також над збереженням культурної спадщини. Триває моніторинг історичних та культурних пам’яток, цікавих локацій, розробляються туристичні маршрути  та ведуться перемовини  щодо їхньої 3D-візуалізації.

Молоді люди  завжди були каталізатором процесу змін, у тому числі державотворчих . Як впроваджується  молодіжна політика у  Надвірнянській територіальній громаді?

Молодь завжди  має перевагу в запасі енергії, сміливості та баченні майбутнього. Заняття спортом та здоровий спосіб життя стали основною тенденцією сучасного світу, і ,без сумніву, об’єднуючим фактором для молоді. Тож і Надвірнянська громада бачить активних молодих людей у їхньому якісному дозвіллі та доброму здоров’ї, тому всіляко сприяємо розвитку спорту та залученню молоді до заняття ним.

Великий поштовх для розвитку футболу та  мініфутболу в нашій громаді   дало облаштування спортивних майданчиків зі штучним покриттям. На сьогоднішній  день такі майданчики маємо майже у всіх населених пунктах Надвірнянської ТГ, за винятком с. Парище, с. Лісна Тарновиця та с. Назавизів. Незабаром мініфутбольні поля з’являться і там - виготовлена проєктно-кошторисна документація на їх будівництво.

Надвірнянська міська територіальна громада за пів року має свої високі спортивні здобутки.

Зокрема:

-        Василь Ткачук – вихованець СДЮСШОР профкому ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття»  - срібний призер чемпіонату Європи з боксу 2020 р., учасник чемпіонату світу з боксу 2021 р. - відзначений президентською стипендією.

-        вихованці СДЮСШОР профкому ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» вибороли призові місця на чемпіонаті Європи з самбо 2021 р.: Пліш Сніжана -1 місце; Куневич Марія – 3 місце, Яремчук Юрій – 3 місце, Яна Волошинюк - 1 місце, Анастасія Сикіш - 2 місце, Галина Ковальська – 2 місце.

Також  м. Надвірна  є одним з осередків розвитку велоспорту –  в урочищі Городище пролягає траса велоспорту категорії крос кантрі, де проходять велозмагання всеукраїнського рівня.

Та на сьогодні важливо не тільки забезпечити  координацію молодіжної роботи, але й активно залучати молодь до життя громади. Спеціально для цього ми розробили  та зовсім скоро розпочинаємо реалізовувати програму молодіжного стажування «Молодь і громада», яка дає можливість молоді ознайомитися з роботою, структурою та функціями управлінь і відділів Надвірнянської міської ради, раз на тиждень зустрічатися з одним із голів відділів чи управлінь, брати участь у різноманітних заходах та акціях.

Гадаю, що це буде корисна практика для обох сторін. Треба повірити в потенціал молодих людей і дати їм необхідний  час, щоб цей потенціал трансформувався в  реальну  допомогу у вирішенні питань розвитку громади. Адже найважливіше завдання, яке  на разі стоїть перед молодим поколінням, - утвердження України як розвинутої, процвітаючої європейської держави.

Уся Україна готується до урочистих святкувань  30-ї річниці Незалежності. Але водночас кожен із нас пам’ятає, що війна із Росією триває. Наскільки актуальною є тема війни для Надвірнянської громади?

Не можна собі уявити, що війна залишилася осторонь від когось у цій країні.  Відстані тут не мають жодного значення,  адже  вибір простий - або ти проти ворога, або ти на його боці, або твою країну зрівняють із землею, а ти так і не  встигнеш визначитися з позицією.

Від початку бойових дій наша громада стала на підтримку суверенності й територіальної цілісності країни. Ми підтримували  військових і духовно, і морально, і матеріально. Створили окремий сектор співпраці з учасниками АТО/ООС, де кожен наш воїн може отримати консультацію, пораду чи звичайну людську підтримку. 

Управління Надвірнянської міської ради регулярно організовують зустрічі  дітей та молоді з учасниками АТО/ООС для спілкування, формування  відповідального ставлення до процесу розбудови держави та  усвідомлення важливості моральної і волонтерської підтримки учасників бойових дій.

В умовах українських реалій виховувати справжніх патріотів не так просто. Але альтернативного шляху не існує: якщо сьогодні ми не закладемо основу патріотичного виховання, то завтра зустрічатимемо ворога на порозі власного дому.

Що сьогодні вкладаєте у зміст поняття незалежна Україна?

Незалежність у моєму розумінні дуже обширне поняття. Свого роду, обраний вектор,  шлях розвитку держави і її громадян, і його важко помістити в рамки проголошеного акта. Це безперервний і динамічний процес. Від кожного з нас він вимагає особистого внеску, відповідальності за прийняття рішень, згуртованості і усвідомлення того, що кожен є творцем держави та її майбутнього.

За 30 років із дня проголошення Незалежності суттєво змінився світ, відповідно – наша громада, країна і суспільство у цьому світі. Для мене дуже  важливо, щоб і Україна, і громада наповну використали свої внутрішні, ресурсні та природні можливості. А українці остаточно позбулися відчуття меншовартості та були горді, що живуть у міцній демократичній, цивілізованій країні, яка займає провідні позиції на європейському і світовому рівні.

Підготовлено

Прес-службою Надвірнянської міської ради

Газета «Життя Прикарпаття» №11(77)

Share