Михайло Ноняк : « Працюємо над теорією, щоб втілити у практику»

 

 23 липня відбулась всеукраїнська науково-практична конференція " Перспективи республіканізму в Україні та політико-правові трасформації" проведена спільно з Асоціацією українських правників , Всеукраїнською профспілкою військових, працівників правоохоронних органів та учасників бойових дій , Київським національним університетом будівництва і архітектури  та Ужгородським національним університетом.

Конференція мала досить незвичний для української науки і вже відносно традиційний для західної - міждисциплінарний характер, поєднавши розгляд феномену республіканізму через призму політичної науки та права.

Сьогодні в Україні фактично відсутній науковий дискурс щодо політичної філософії республіканізму та її фактичного впливу на політико-правові трансформації.  Доповідачі наголошували на потребі  розпочати процес активного наукового дослідження феномену республіканізму та його впливу на становлення Верховенства права в Україні.

 

     Голова   Всеукраїнської профспілки військових, працівників правоохоронних органів та учасників бойових дій,  кандидат економічних наук Михайло Ноняк оцінив перспективу республіканізму в Україні та окреслив праксіологічні маркери республіканізму в сучасному електоральному процесі.

 Доктор політичних наук, професор, завідувач кафедри політичних наук і права Київського національного університету будівництва і архітектури Евгений Перегуда розклав концептуальні аспекти місця політичної філософії республіканізму в контексті співвідношення з класичними напрямками політичної філософії та окреслив бачення розвитку республіканського дискурсуу в Україні.

Кандидат юридичних наук Ігор Мамонтов  провів порівняльний аналіз політичної філософії республіканізму з сучасною ліберальною політичною філософією.

 Експерт з інформаційних технологій Дмитро Золотухін виклав особливості сприйняття республіканського дискурсу в контексті постмодерного інформаційного суспільства.

Член Асоціація українських правників, депутат Надвірнянської міської ради Тарас Бородач у вступній промові окреслив місце політичної філософії республіканізму в сучасній політичній системі України та у політичних системах країн сталої демократії.

 

 Модератор конференції  Микола Марченко акцентував увагу присутніх на аксіологічному впливі республіканського дискурсу на процес політико-правових трансформацій в Україні. В рамках конференції відбулася дуже жвава та практична за своїм характером дискусія щодо змісту, трасформації, перспектив республіканізму в Україні та США, політико-правових трансформацій в Україні.

В рамках цього партнерства проблематика політичної філософії республіканізму та її системного взаємозв'язку з процесом демократичних політико-правових трансформацій в Україні отримає подальший розвиток.

 

 ! Варто зауважити, що нещодавно голова   Всеукраїнської профспілки військових, працівників правоохоронних органів та учасників бойових дій  Михайло  Ноняк  взяв участь у Міжнародній науково-практичній конференції на тему: «Конституція України: ціннісний вимір 25-річного досвіду державотворення та правотворення».

«Такі заходи – це можливість наукового переосмислення значення цього документа для держави Україна в колі колег-науковців. Сьогодні, коли маємо багато критики в сторону Основного закону України та спроб вносити в нього зміни, хочу сказати те, що, на мою думку, найважливіше. Попри те, що Конституція України 1996 року була актом політико-правового компромісу між націонал-демократичним табором та соціалістично-комуністичною більшістю тодішнього парламенту, вона закріпила ключові маркери для утвердження української державності та обмеження російського впливу в Україні.

І саме це в подальшому дозволило нам зберегти суверенітет та незалежність нашої держави. Саме завдяки, конституціоналізації в 1996 році правильних з точки зору державницької позиції маркерів у сфері національної символіки та мовної політики, в Україні вже виросла нова генерація громадян, для яких українська мова та український стяг є безумовними цінностями.

І це важко переоцінити!

Також на передодні відзначення Дня незалежності України, хочу висловити свої міркування проте, що впродовж 30 років ми будуємо українську державу. З одного боку для багатовікової історії українського народу це досить короткий термін, з іншого – ці роки довели зрілість української нації в її самостійному державному поступі після довготривалих десятиліть бездержавного минулого. Чого досягла Україна за 30 років своєї незалежності? Чи обрала вона правильний шлях? Яких помилок ми допустили та які уроки засвоїли? На всі ці запитання кожен з нас повинен відповісти. Але передусім кожен з нас повинен запитати у себе самого чи достатньо я доклав зусиль, щоб моя держава відповідала моїм очікуванням та прагненням, - підсумував сказане голова   Всеукраїнської профспілки військових, працівників правоохоронних органів та учасників бойових дій  Михайло  Ноняк».

 

Підготував

Всеволод КИСІЛЕВСЬКИЙ,

член Львівської обласної організації НСЖУ

Share