Газ - це соціальний товар, як хліб, і його вартість має регулюватися державою, а дії монополістів контролюватися

Через підвищення комунальних тарифів в Україні жителі деяких регіонів перекривають дороги, виходять на акції протестів. "Проти тарифного геноциду!", "Тарифи ЖКГ - пограбунок українців". З такими гаслами у  регіонах України люди вийшли на протести. Зокрема, на Прикарпатті у районному центрі у місті Надвірна відбулась акція протесту . Також відбулись сесії органів місцевих рад на  яких були прийняті звернення  до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, НКРЕКП, АТ «Івано-Франківськгаз»", АТ «Прикарпаттяобленерго» щодо ситуації з підвищення тарифів на газ, послуги з розподілу природного газу, електроенергію.

 Чому суттєво зросли ціни на газ, тепло та електрику, а ринок ЖКГ продовжують контролювати монополісти? Журналіст газети «Життя Прикарпаття» поцікавився думкою з цього приводу у депутата Яремчанської міської ради Олександра Гуменюка.

 

ОЛЕКСАНДР ГУМЕНЮК – депутат Яремчанської міської ради : « В Україні з 1 серпня минулого року запрацював ринок газу для населення. До цього ціни на блакитне паливо регулювалися фактично урядом через його постанови. Нині ж кожен постачальник має оприлюднити свою цінову пропозицію за 5 днів до початку нового місяця. Ліцензії мають кілька сотень постачальників, але де-факто на українському ринку побутових споживачів працює близько пів сотні й усі підвищили ціну на газ на січень.   Споживачі формально можуть змінити компанію й обрати того, хто пропонує більш прийнятні умови. Але на практиці це зробити дуже складно, а іноді й неможливо. На людей тиснуть, зокрема раптово виявляють невідповідність нормам газового обладнання, нараховують сумнівні борги або залякують відключенням газу. Ціни на газ в Україні формуються залежно від вартості блакитного палива на європейських хабах за попередній місяць. Отже, ціна на січень - на основі вартості за грудень. При цьому є суттєвий простір для спекуляцій. Адже якщо постачальник придбав газ, приміром, влітку минулого року, коли були дуже низькі ціни, у рахунках для споживачів вказується актуальна ціна для європейського ринку за грудень, коли ціни зросли.   

 У наш час часто можна почути аргументацію на кшталт: треба підняти тарифи до «рівня ринкових» або встановити «ринкові ціни». Зауважу, що ринкова ціна формується внаслідок взаємодії попиту і пропозиції, через взаємоузгодження інтересів споживача і продавця. Ринкова система характеризується свободою економічних дій усіх економічних суб’єктів і великою кількістю незалежних один від одного продавців і покупців. Тому монополізація для ринкової системи небажана навіть у сфері надання комунальних послуг. Тим часом наш споживач у системі ціноутворення ЖКП жодної участі не бере, оскільки галузь є абсолютно монополізованою. Отож будь-які розповіді про те, що тарифи на комунальні послуги є ринковими, — це абсурд , оскільки ці послуги надають монополії, які не можуть бути ринковими за своєю економічною природою. В даній ситуації є дуже важливими встановити суспільний контроль за діяльністю Антимонопольного комітету України, його системне звітування. Адже газ - це соціальний товар, як хліб, і його вартість має регулюватися державою, а дії монополістів контролюватися. В країні,  в якій доходи більшості громадян не дорівнюють рівню доходів мешканців Євросоюзу не можуть бути європейські ринкові ціни на енергоресурси».

Спілкувався

Всеволод Кисілевський,

член Львівської обласної організації НСЖУ

Газета "Життя Прикарпаття"

Share