(1710-2020) Конституції Пилипа Орлика - 310 років

Документ, який зараз називають першою українською Конституцією, без сумніву сьогодні можна назвати фундаментом сучасної Конституції України та пам’ятко правової думки. Ії офіційним проголошенням вважається дата 16 квітня 1710 року коли  в містечку Тягин ,тепер місто Бендери, було схвалено першу в Європі Конституцію. Документ мав назву «Пакти й Вольності Конституції прав і вольностей Війська Запорозького». Конституція обмежувала гетьманські прерогативи, зменшувала соціальну експлуатацію, зберігала особливий статус запорожців і боролася за політичне та церковне відокремлення України від Московії. Документ отримав назву «Конституція Пилипа Орлика» на честь українського гетьмана.

 

 Повна назва цього документа – “Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького між Ясновельможним паном Пилипом Орликом, новообраним гетьманом Війська Запорозького, і між генеральною старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозьким, що за давнім звичаєм і за військовими правилами утверджені обома сторонами вільним голосуванням і Ясновельможного гетьмана урочистою присягою підтверджені року від Різдва Христового 1710, Квітня 5, в Бендерах”. Сучасна поширена назва “Конституція” походить від дослівного перекладу латинської назви оригінального документу: “Pacta et Constitutiones legum libertatumque exercitus zaporoviensis” (“Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького”).

Унікальність Конституції Пилипа Орлика в тому, що цей документ вперше в світі встановлює поділ державної влади на законодавчу, виконавчу і судову. Він складається з преамбули і шістнадцяти розділів, у яких закріплюється розподіл влади та описуються механізми управління державою. Законодавча влада надається Генеральній Раді, яка повинна була стати парламентом і працювати сесійно тричі на рік. Виконавча влада розподілялась між гетьманом і Радою генеральної старшини. Всі спірні питання належали до відання Генерального суду.

На жаль, Конституції Пилипа Орлика так і не судилось стати повноцінним державним документом – вона приймалась в умовах фактичного розгрому українських та шведських військ, а сам гетьман перебував у вигнанні і так ніколи й не повернувся на Батьківщину. Оригінал першої сторінки Конституції зберігається в Національному архіві Швеції. Тут же зберігається і латиномовна копія Конституції XVIII століття. Остання сторінка україномовного документу із оригінальним підписом Пилипа Орлика та печаткою Війська Запорозького – у Російському державному архіві давніх актів.

Історики мають різні думки щодо того, чи був цей документ Конституцією у сучасному розумінні чи просто прогресивним твором, який випередив свій час. Але в будь-якому випадку Пилип Орлик є автором першої в історії людства конституції демократичного суспільства. А сам документ безумовно став видатною пам’яткою історико-правової думки не лише України, а й всього світу. Адже перші Конституції в Європі і США з’явилися лише сімдесят років потому.

Історична довідка

Пилип Орлик (1672–1742) народився в Косуті (нині Вілейський район, Мінська область, Білорусь). Навчався в Києво-Могилянській колегії, яку закінчив у 1694 році. Мав талант до ораторського мистецтва, захоплювався філософією та поезією. Пилип Орлик добре володів багатьма мовами, зокрема італійською, шведською, французькою, болгарською церковнослов’янською, латинською, польською.

Основними пріоритетами зовнішньої політики Пилип Орлик вважав незалежність та територіальну цілісність України. Внутрішня політика та засади держави будувалися на досить передових на той час демократичних засадах, які були закріплені в Конституції.

Законодавчу владу мав представляти парламент — Генеральна Рада, до складу якої входили Генеральна старшина, полковники, генеральні радники (делегати від козацьких полків), представники Запорізької Січі. Згідно з Конституцією було введено поняття — «вільний народ». Населенню України надавалось право на самоврядування, встановлювалися договірні відносини з главою держави. Та найголовніше — народ мав право на самовизначення щодо зміни очільника держави, якщо він не виконує взяті на себе зобов’язання. Конституцію становили преамбула та 16 статей. Була чинною чотири роки, коли Пилип Орлик і Військо Запорізьке боролися за землі Гетьманщини.

 

Василь Ноняк,

юрист-правознавець

Share