Роман Верес – президент Українського національного музею-архіву в Чикаґо

Есперантист Роман Дмитрович Верес народися 27 листопада 1907 року в селі Парище Надвірнянського повіту в Галичині. Навчався у Станіславській українській гімназії, випускні іспити склав 1926 року.

В гімназії вступив до Української скаутської організації «Пласт». Став членом 11 полку ім. І. Мазепи (Станіслав). Пластову присягу склав 18 червня 1923 року, іменований розвідником 20 грудня. Згодом вступив до 15 пластового куреня  “Орден Залізної Остроги”.

Після закінчення навчання в гімназії  вступив до Львівського університету, де вивчає право та економіку .  В 1929 році вступає в крайове товариство українських есперантистів “Progreso” в Коломиї і 29 вересня складає іспит з есперанто. Стає керівником секції есперанто. В 1932 р. у видавництві "Бистриця" видано брошуру "Міжнародна мова есперанто", яку 16 січня 1933 р. Коломийський окружний суд заборонив. Як записано в архівному поліцейському документі "...зміст, поданий на 4-ій сторінці обкладинки містить ознаки злочину за параграфом 152 карного кодексу". Там було подано карту , на якій Україна не була зображена частиною Польщі, а була об'єднана зі Східною Україною.

Після закінченя навчання в університеті в 1930 році стає помічником адвоката, згодом стає приватним  юристом в Отинії на Станіславщині. Після розпуску польською владою  товариства «Пласт» вступає до Організації Українських націоналістів(ОУН) . Він є членом товариства «Просвіта» , філій Українського протиалькогольного товариства «Відродження» і Українського руханково-спортового  товариства «Луг» в м. Надвірна.  В жовтні 1933 року польська поліція заарештувала  Романа Вереса , Бачинського Костя-Дем’яна Модестовича,  ,Миколу Гринішака ,Степана Дунця ,Юрія Дунця, Миколу Костика з м.Надвірна і Миколу Нищака з с.Назовизів  (очолював гурток товариства «Луг») за приналежність до ОУН. В 1935 році в керівництві  Надвірнянського повітової екзекутиви ОУН пройшли зміни . М.Осадчука , Б.Білошевського , М.Гринішака змінили Кость Бачинський – бойовий референт і Роман Верес –ідеологічний референт.

Після «золотого вересня 1939 року»  Р.Верес   учителював у селі Волосів на Надвірнянщині, за окупації німцями Галичини працював у вiдділі суспільної опiки Українського допомогового комітету.

В 1944 році виїхав до Німеччини. Викладав в українській гімназії в таборі «переміщених осіб» Ді-Пі в м. Ноймаркт, згодом в Українському вільному університеті у м. Мюнхені, де здобув ступінь доктора філософії, захистивши працю “Три французькі конституції: 1791, 1875, 1946 рр.”.

1949 року еміґрував до США. У Мiчиганському університетi в 1956 році здобув ступінь маґістра з бібліотекознавства. Працював помічником бібліотекаря у Мічиганській публічній бібліотеці, бібліотекарем правничої книгозбірні Північно-Західного університету (м. Еванстон, штат Іллінойс), завідувачем бібліотеки Пресвітеріянського шпиталю ім. св. Луки в м. Чикаґо.

З 1970 року по 1980 рік стає  президентом  Українського національного музею-архіву в Чикаґо, засновником і головою Українського бiблiографічно-довiдкового центру.

В Товаристві українських бiблiотекарiв Америки: голова (1964—1970р), заступник голови і член управи (від 1970р), почесний член (від 1974р). Редактор “Бюлетеня Товариства українських бiблiотекарiв Америки” (від 1965р).

Від початку 1960-х рр. член Наукового Товариства Шевченка (НТШ) Америки, наприкінці 1970-х обраний дійсним членом НТШ Америки. Він також був членом Асоціації бібліотекарів медичних установ США, Українського книжкового центру у США.

Основними науковими дослідженнями Романа Вереса є бібліотекознавство, укладання бібліографічних  видань і  музейна справа. Автор низки бібліографічних покажчиків видань української діаспори у США, статей у журналах „Самостійна Україна“ і „Овид“. 24. 11. 1973 виступив із доповіддю про бібліотечну справу в Україні на Філологічній секції Ювілейного наукового конґресу для відзначення 100-ліття НТШ у Нью-Йорку. Опублікував низку книжкових рецензій у квартальнику „Українська книга“ (спільному друкованому органі Товариства­ бiблiотекарiв Америки, Бібліографічної комісії НТШ Америки і Товариства  українських книголюбів у США).і є автором статті у „Записках НТШ“ (1976, т. СLXXXVІІ). Помер 11 січня 1980 в м. Чикаґо, США. Похований 15 січня на українському православному цвинтарі св. Андрія в Бавнд Бруку.У Чикаґо 08. 05. 1982  відбулася наукова конференція НТШ, присвячена пам’яті Романа Вереса.

 

Ігор Андруняк,

член Національної спілки

краєзнавців України         

 

Share