Маестро Сергій Орел – Людина-епоха

Два роки тому 3 березня  зупинилось серце талановитого скрипаля-віртуоза Сергія Орла – почесного громадянина міста Надвірна, Заслуженого артиста України, неперевершеного музиканта, засновника і керівника народного муніципального оркестру народної музики “Аркан” Надвірнянського районного будинку культури, багаторазового лауреата міжнародних Гуцульських фестивалів.

 

Внесок, який зробив Сергій Орел у розвиток культури і мистецтва не тільки нашого краю, а й цілої України,  важко переоцінити. Життєвий шлях Сергія Степановича є прикладом самовідданого служіння українському народу, важливій справі розвитку та пропагування у світі кращих зразків українського народного мистецтва. Уславлений митець, педагог, відомий громадський і науковий діяч Сергій Орел особистими визначними творчими досягненнями у галузі музичного мистецтва, наполегливою плідною роботою заслужив визнання і любов шанувальників української народної музики і співу в Україні та далеко за її межами.

У 1977 році разом з дружиною Любою створив оркестр народної музики «Аркан», який вже наступного року отримав звання «Народний». Здібний організатор, найкращий аранжувальник нашої області, неперевершений скрипаль… Завдяки йому колектив побував у творчих гастролях в багатьох країнах світу, здобував чимало нагород в різних фестивалях, оглядах-конкурсах. Міжнародний кембриджський центр знаменитостей двічі – у 1992 та 1993 рр. визнавав Сергія Орла людиною року в галузі інструментального мистецтва. Але всі творчі успіхи артиста – плід щоденної праці, шліфування майстерності. Сергій Степанович говорив: «Моя робота є і моїм хобі. Вона мені приносить задоволення». А ще Сергій Стапанович був добрий сім’янин. Любив, шанував свою родину; все життя в творчому тандемі з дружиною, заслуженим працівником культури України Любою Орел, гордився дочкою Оленою та онукою Любою, які теж знайшли себе в галузі культури. Вважав, що талант – справа генетики, але щоб справді досягти успіху потрібна постійна праця. Любив своє місто, в якому жив і творив, любив Україну, любив гуцульське мистецтво і мабуть понад усе – свою скрипку.

Коли Бог дав талант, його не можна замикати в собі, а віддавати людям із щедрістю і любов’ю. Що Сергій Орел і робив залюбки. Такого дня не було, щоб не співала скрипка з вікон надвірнянської ратуші, не тішила слухачів на концертах, святкових програмах, не надихала і підносила молодих та зворушувала до сліз старше покоління. А як захоплювалися майстерністю і досконалістю гри зарубіжні глядачі, де перебував скрипаль зі своїм оркестром, презентуючи українську музику, гуцульський темперамент, карпатську самобутність й обдарованість! Цей запал серця керівника та оркестру «Аркан» дав поштовх для багатьох, розбудив у музикантів хист створювати й собі, наслідувати.

Пам’ять про великого митця завжди житиме в наших серцях, а його музика лунатиме по всій Україні поколіннями скрипалів, прославляючи рідний край та добре ім’я Сергія Орла!

Рішенням сесії міської ради в 2017 році присвоєно звання «Почесний громадянин міста Надвірна» Сергію Орлу (посмертно).

В 2018 році відбулось відкриття меморіальної дошки Сергію Степановичу, встановленої на фасаді Надвірнянського районного будинку культури, де митець понад 30 років творив кращі взірці української гуцульської музики.

Share