Пізнаймо істину і вона визволить нас

Для нас визначальною є ідея величі національної української держави. Маємо велику відповідальність перед історією . В українцеві споконвіку пульсувало могутнє духовне начало – жити за законами християнської моралі, з позицією любові і добра, мужності і честі , життєстверджуючої стійкості духу . Все це українець зможе реалізувати в демократичній правовій Соборній Незалежній Україні. Ми мусимо збудувати і утвердити її. Опорою держави була “Просвіта” – живий пропагандистський чинник , яка робила і робить свою справу , пожвавлювала українське культурне життя, боролась за українську школу , завзято відстоювала людські і національні права українців серед польського моря.Була незгасним національно-духовним осередком . Галичани не пішли до польських товариств , відкинули москвофільство . Творили освітянські осередки. Ставали свідомими українцями. Не змирилися з радянськими, німецькими, польськими, румунськими, угорськими , чеськими окупантами і воювали за Україну до загину. Віра в Україну , як віра в Бога – була непохитна і вічна. Жорстокі загарбники безкарно чинили жахливі злочини над українцями , винищували український Дух, не рахуючись з жодними законами , перекреслювали наше сьогодення і завтрашнє майбутнє .

 

Наша доба слабодухих не визнає. За всю тисячолітню історію скільки разів українці здобували незалежність , але вороги дикою ордою зразу накидались і криваво розтоптували її. Мінялись століття , а московське гасло “вырезатьвсеххохлов” було постійним. “Ми знищували і будемо знищувати українців , як найзапекліших ворогів , бо вони стояли і стоять на шляху утвердження всесвітньої ролі Росії на всій планеті”. Ось скрита причина звірячої ненависті до українців. Україна постійно зривала утвердження світової ролі Москви . Німецьким заломом під Києвом Україна перекреслила маніакальні візії Гітлера про всесвітній арійських ре  йх , ламала великопольські імперські прагнення “wielka Polska odmorza domorza”. Українець був найпершою небезпекою і найлютішим ворогом всіх режимів і постійно вибухав , як заперечення насильства , де закон сили – норма.

            Ніколи не вірмо ніяким визволителям. Самі здобуваймо волю . Віками  Україна була авангардом Європи у боротьбі з ворогами. А світ був проти незалежної України – помагав ворогам нашим. Причиною українських нещасть – багатство України , її стратегічне розташування , яке не давало і не дає спокою полякам , німцям , Москві. Вороги створювали такі жахливі умови українцям, яких не знаходимо в історії людства. Європа і світ не бажали відродження Незалежної України , бо змінювалась карта світу і сфери політико – економічних впливів. Тому в душі українця не згасала іскра оборонного інстинкту . Україна опинялась в вогнях кривавих воєн на декілька фронтів одночасно і з усіх боків – активні вороги чи пасивне вороже оточення.

            Країни Європи і США відмовились підтримати боротьбу за утвердження Української Народної Республіки в 1917 – 1921 р. Цим скористались більшовики і вкотре потопили нашу волю в українській крові.

“Просвіта” – це голос української душі. Мусить вчити , будити , об’єднувати і спрямовувати. З великої етнічної маси має витворитись Нація. Маємо бути сильні , бо навколо є потуги , які прагнуть , якщо не розчинити , то стерти нас. Український дух гартувався в боях , де плавилось залізо. Постійно несприятливі умови зробили українця непохитно стійким і твердим духом, бо український світ постійно вивертали навиворіт. Людиноненависницька система Леніна- Сталіна знищила більше 110 мільйонів людей. Без вивчення сторінок минулого, не побудуємо гідного майбутнього . За переписом в 1929 р. українців було 82,2 млн., росіян -77,8 млн., через 50 років , в 1979 р. – українців 42,3 млн., росіян -137,4 млн.

Боротьба українців проти більшовиків і німців вимагала порозуміння з поляками , щоб уникнути ще одного фронту. Поляки прагнули відновлення довоєнних  кордонів з включенням Волині і Галичини , і непоступливість українців називали злочинною. Люто ненавидять українців , більше , ніж фашистів і кривавих москалів , допомагаючи німецьким і радянським партизанам в геноциді українців , люто мстили нам самі. Ницою виглядає мова про польський геноцид, вчинений українцями. Прийшли на наші землі – грабували , нищили , вбивали і звинувачують жертву нападу за те , що оборонялась. Українці з сарказмом питають: “Коли це ми встигли вам геноцид влаштувати?”.Історик Ярослав Дашкевич пише: “Методи боротьби диктує нація – гнобитель ”. Польський історик З. М. Ковалевський сказав золоті слова : “Якщо визвольний рух поневоленого народу чинить злочини проти панівного народу , то причиною є національне гноблення”. Нам забороняли бути людьми . Польська імперськість політика  не допускає навіть думки про рівність польського і українського народів і його право на свободу.

Українець мусить мати міцний дух непокори, спротиву, боротьби за своє самоутвердження в світі . Світ чує тільки сильних, впертих, витривалих . Маємо дати відчути кожному окупантові невгнутість нашої волі.

До декларованої західної демократії приглядаймось прискіпливо . В тіні її ховається глухота , сліпота , байдужість і власнийзиск. Коли червонийтерор , репресії , голодомори викошували Українську Націю – Радянський Союз приймають в Лігу Націй ( 1934 р). І ні один голос не піднявся проти. Волання українців не почув ніхто. Власні інтереси переважають декларовані цінності і голос сумління.

“Просвіта” – має завдання відродити людину, що шанує Божі Заповіді і Державні закони. Українці повинні знати свою історію , щоб ‘’україножери” не могли забріхувати нашу національну гідність брехливими звинуваченнями. Українець має добру пам’ять і всім загарбникам поставив на карб їх злочини проти України, і те , як з України робили постійно вкрите українськими могилами і хрестами цвинтарище.  Частими є закиди українцям про їх запроданство німцям чи американцям . Вони безпідставні вже тим , що західні чинники ніколи не висловлювались про визнання Незалежності України, аж до грудня 1991 р. Тому підстав для співпраці не було. Ганебні звинувачення в польських, єврейських погромах , антисемітизмі , неспроможності державотворення , в поліцейських мордуваннях , україно-фашизмі, кривавому націоналізмі. Б’ють зі всіх сторін , щоб світ повірив, що українці – нація злочинців і допускати до самостійності не можна , бо це загроза для світу. А ми вчім історію і аргументовано відкидаймо злочинні звинувачення. Бо ані Нюрнберзький процес, ані світові комісії , розслідуючи мерзенні наклепи, не знайшли фактів злочинів української нації. Ми будьмо сильні і робім свою справу , бо світ любить сильних. А ми – народ – борець.

Всім брехунам і наклепникам заявляємо – український націоналізм – це вищий прояв любові до Батьківщини на рівні самопосвяти і самопожертви , не суперечить принципам демократії , є націозахисним і вводить націю в коло європейських народів , а всім нацменшинами надає повні громадянські права.

“Просвіта ” – є знаряддям формування життєвої позиції. Має вчити берегти своє національне у всіх проявах , запобігати всім руйнівним тенденціям , які вперто насаджують нам, з метою розмити і зруйнувати нас . Кодексом честі , національним обов’язком кожного є боронити добре ім’я Нації , наших героїв, нашої Держави , піднести на найвищу висоту горде ім’я Українця. Неприпустимим є чужинке втручання в українську політику пам’яті. Маймо мужність захищати себе . Вписуймо золотими літерами наші визвольні змагання на скрижалях української і світової історії. Вони мають бути доказом нашої історичної величі і вартісності . Сильні духом і переконаннями з українською ідеєю в серці, наближаймо зоряний час нашої перемоги. Майбутнє вирішується зараз , а час працює на тих, хто працює на нього .

 

Оксана Козак ”Просвіта”

Share