Аліменти по-новому: нові розміри та порядок нарахування

Нещодавно набув чинності   Закон України щодо посилення засобів боротьби з неплатниками аліментів.  Так 04.02.18 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» №  2234-VIII від 07.12.2017р. Даним Законом  впроваджено нові механізми, пов'язані із примусовим виконанням рішень судів про стягнення аліментів, такі як: застосування  "суспільно корисних робіт" або їх заміна адміністративним арештом, також  може бути встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, полювання, користування вогнепальною, мисливською зброєю та пневматичною зброєю.  Останні зміни у законодавстві – спрямовані на першочерговий захист інтересів дитини в частині отримання аліментів. Отже, про основне, що змінилося ?

 

Збільшено мінімальний розмір аліментів!

Чи не найбільш важливим питанням в аліментних правовідносинах є визначення розміру виплат. Тепер мінімальний розмір аліментів на одну дитину збільшено з 30% від прожиткового мінімуму до 50%.

Так, з 2018 року мінімальний розмір аліментів на одну особу в розрахунку на місяць становитиме та змінюється протягом поточного року тричі, зокрема:

1) для дітей віком до 6 років:

- 746,00 грн. (з січня по червень);

- 779,50 грн. (з липня по листопад);

- 813,00 грн. (з грудня);

2) для дітей від 6 років до 18 років:          

- 930,00 грн. (з січня по червень);

- 972,00 грн. (з липня по листопад);

- 1013,50 грн. (з грудня);

Звертаю увагу. Присуджені до набуття чинності даного Закону аліменти у фіксованому розмірі 30% від прожиткового мінімуму підлягають перерахунку до 50% від прожиткового мінімуму, на підставі заяви стягувача аліментів в рамках виконавчого провадження або в судовому порядку, якщо аліменти стягуються із заробітної плати.

Законодавець визначив максимально можливий розмір аліментів, у вигляді – 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, тобто: дитина до 6 років не може отримувати більше ніж 14260,00 грн. за місяць, а дитина від 6 до 18 років – більше ніж 17770,00 грн.

Якщо боржник не згоден з сумою стягнення аліментів то він відповідно до пункту 4 частини першої статті 96 Сімейного кодексу України має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів.

Окремо, слід зупинитися, на стадії призначення аліментів.

Раніше судовий розгляд питання щодо стягнення аліментів тривав                 до півроку часу, в залежності від добросовісності учасника процесу, а тепер рішення суду можна отримати згідно Закону протягом трьох днів, іншими словами у порядку «наказного провадження».

Крім того, отримувач аліментів наділений винятковим правом в аспекті вибору того, як стягувати аліменти – у частці від доходу платника чи у фіксованій сумі. До того ж одержувач аліментів у майбутньому може в судовому порядку змінити спосіб стягнення коштів.

Доповнено обставини, які впливають на визначення розміру аліментів. Окрім тих обставин, які впливали до набрання чинності вищезгаданого Закону та впиватимуть і надалі під час визначення розміру аліментів, суд додатково братиме до уваги наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, у тому числі не офіційні доходи, а також витрати. Обов’язок підтвердження наявності таких витрат покладається на стягувача.

Цікавим є те, що законодавець не конкретизував суб’єкта, у якого мають враховуватися зазначені обставини, а тому, виходячи з цього нововведення, можна прийти до висновку, що суд може враховувати кошти, рухоме та нерухоме майно як платника аліментів так і стягувача, і самої дитини.

Зміни, які торкнулися сімейних правовідносин, вплинули і на Закон України «Про сплату судового збору», яким передбачено звільнення від сплати судового збору учасника процесу з питань оплати додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексації аліментів чи зміни способу їх стягнення.

Також нововведенням є те, що не допускається зупинення провадження у справі про стягнення аліментів з підстави наявності спору про батьківство (материнство), визначення місця проживання дитини, про участь одного з батьків або родичів у вихованні дитини, спілкуванні з дитиною.

Особливу увагу звертають на себе зміни, що стосуються наслідків ухилення від утримання дитини.

Проаналізувавши зміни у законодавстві України, наслідками ухилення від утримання дитини є:

- стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості";

- стягнення суми заборгованості за додатковими витратами з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних із простроченої суми.

Разом з цим, до платників аліментів, що мають заборгованість за останні шість місяців передбачена можливість застосування соціальних робіт, строком на 120 до 240 год. і відбуваються не більше восьми годин на день.

Якщо особа ухиляється від виконання соціальних робіт, вони можуть бути замінені адміністративним арештом із розрахунку одна доба арешту дорівнює п’ятнадцяти годинам соціальних робіт.

Крім того, злісний неплатник позбавляється права брати участь у вирішенні питання щодо тимчасового виїзду за межі України, тобто матір без отримання згоди батька має право вивести дитину за кордон.

Також, до боржника може бути встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, полювання, користування вогнепальною, мисливською зброєю та пневматичною зброєю.

 

Адвокат Іван Федів

Керуючий партнер ТОВ «Західноукраїнське правниче бюро «UNILAW»

Член ради адвокатів Івано-Франківської області

Сайт: www.unilaw.com.ua

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">fediv.advocate@gmail.com

Тел. +380669071479, +380969980700

 

Share