Іван Франко – це розум і серце нашого народу

27 серпня  виповнюється 161 рік від дня народження великого сина України, її духовного пророка, титана думки і праці Івана Яковича Франка. Людство знає чимало чесних, самовідданих борців, які принесли на вівтар Вітчизни ідейні переконання, зрештою, все своє життя. Серед них Іван Якович Франко, незрівнянний за своєю багатогранністю й могутнім інтелектом навіть серед найбільших умів людства. Автор майже шести тисяч художніх і публіцистичних творів, наукових досліджень. Великий письменник і поет, драматург, критик і дослідник літератури, історик і філософ, фольклорист і етнограф, мовознавець і мистецтвознавець, соціолог і економіст, він був першим публіцистом, журналістом, видавцем, одним із провідних діячів українського політичного життя останньої чверті ХІХ – початку ХХ ст. … Але, насамперед він, був геніальним митцем, твори якого і через півтора століття хвилюють і захоплюють. Важко назвати когось з інших письменників світового значення, який так плідно виявився б у різних сферах творчості і який би залишив стільки наукових і мистецьких творів, як Іван Франко.

 

“Після Тараса Шевченка українська культура не знала діяча, рівного Іванові Франку за титанічними масштабами діяльності, – писав О. Гончар, – Вічний революціонер, співець трудового народу, найвизначніший письменник пошевченківської доби, глибокий мислитель – таким є для нас Іван Франко.”

Політика й поезія, публіцистика й філософія, новелістика й літературна критика, повість та історія, драма й етнографія, комедія й соціологія, література перекладів і редагування часописів – все це одночасно стало полем творчості та досліджень генія-сподвижника українського народу.

Він пройшов не легкий шлях до усвідомлення своєї ролі як духовного пророка нації. Йому судилося пережити зневагу, образу, каяття, відчуження свого народу, самотність і радість відкриття високої правоти самопожертви в ім’я духовного прозріння тих, кого він водив з пустелі рабства.

Франко був не лише Каменярем, але й ковалем українського щастя,  ковалем, який клепав серця і сумління свого громадянства, був тим Мойсеєм, який вів народ в обітовану країну народного щастя.

І.Франко, як і Т.Шевченко, втілює в собі українство вцілому, це – вічний революціонер, душа якого незламно боротиметься за щастя й долю України. Він посприяв куванню українського щастя і ми, як послідовники, зобов’язані його непросте діло завершити.

Особлива пошана і любов до величної постаті І.Франка мешканців Івано-Франківщини, адже його громадська і творча діяльність, особисте життя  тісно пов’язані з історією і культурою нашого краю.

Ім’ям Івана Франка названий сьогодні Львівський університет, Київський драматичний театр, багато установ освіти, науки, культури в Україні та за кордоном.

В  Надвірній міський парк названий в честь великого генія української нації, де розміщений пам’ятник Івану Франку.

У неділю, 27 серпня, у 161-у річницю народження Великого Каменяра Івана Франка, в м.Надвірна в міському парку ім.І.Франка відбудеться  V обласний фестиваль чоловічих хорів та чоловічих вокальних ансамблів «Вознесись, Україно!», присвячений 26-й річниці Незалежності України і 75-й річниці створення Української Повстанської Армії. Мета  фестивалю – пропаганда і поширення української патріотичної пісні на національно-визвольну, повстанську і державницьку тематику.

Початок фестивалю об11:30 біля символічної могили «Борцям за волю України». Продовження о 12:00 год. в міському парку ім.І.Франка.

Запрошуємо надвірнянців та гостей відвідати фестиваль.

Share