Мощі святих лікарів Косми і Дем'яна будуть у Яремчі (Фото)

Сьомого липня мощі святих чудотворців Косми і Дем’яна будуть передані на  постійне зберігання у храм Різдва Йоана Христителя в Яремчі. Ці мощі освячені першим українським Кардиналом і Митрополитом  Михайлом  Левицьким , який народився 16 серпня 1774 року в селі Ланчин Надвірнянськиого району Івано-Франківської області. Він є одним з найвідоміших ієрархів Української Греко-Католицької Церкви. З  1816 року  стає предстоятелем Української Греко-Католицької Церкви - Митрополитом Галицьким та Архієпископом Львівським. 

 

 Святі чудотворці Косма і Дем’ян  були лікарями. Оздоровлюючи хворих поган, часто навертали їх у Христову віру. За цісаря Діоклетіанa Косма і його з брат-близнюк були піддані тортурам і замучені. Їхні голови були стяті мечем у 303 році в Кирі за свідченням єпископа цього міста Теодорита з Киру. Там вони були і разом поховані. Їх гріб прославився чудами і став місцем численних прощ.

Існує ще одна гіпотеза смерті святих Косми і Дем’яна, які жили у другій половині ІІ ст., недалеко від Риму. Були вбиті із заздрощів лікарем-язичником 284 року. В описі життя святих Косми та Дам’яна говориться, «що вони одержали від Бога дар зцілення і лікування усіляких хвороб, зцілювали всяку недугу в людей". Далі розповідається, що вони не тільки людям допомогали, але й худобі, і за лікування ні від кого не брали грошей, тому що робили вони це не заради того, щоб збагатитися золотом або сріблом, а "заради Бога", за що їх і назвали Безсрібниками. До них часто зверталися за допомогою у молитвах.

 Святі Косма і Дем'ян вважаються покровителями лікарів. В Україні їх дуже почитали,  особливо на Лемківщині, де зі 180 церков 16 були присвячені їхнім іменам, згідно з даними "Шематизму" Української Греко-Католицької Церкви з 1936 р. У музеях Львова й Лемківщини збереглися деякі ікони цих святих. У нашій церкві цих святих вшановують 14 липня.

Лікарі були завжди у великій пошані серед людства, чи це були волхви і шамани примітивних племен, чи грецькі й римські лікарі, як наприклад Гіпократ, чиє ім'я відоме досі кожній освіченій людині, а навіть грецькі боги, як Асклепіос (Ескулап) і богиня Гіґієн займалися цим почесним званням. У Старому Завіті, у книзі Ісуса, сина Сираха, зустрічаємо такі знаменні слова (38, 1-15 — подаємо тут у винятках): "Вшановуй належно потрібного тобі лікаря, бо і він існує з Господньої установи: від Усевишнього — здатність лікаря... Це ж Він бо людей обдарував знанням, щоб вони прославлялись Його ділами дивними... Сину, в недузі твоїй не побивайся, лиш молися до Господа, і Він тебе оздоровить... А й лікаря примісти, бо і він Господом створений... Хай тебе не лишає, бо і його ти потребуєш; стається не раз, що одужання в їхніх руках перебуває". У Новому Завіті знані є численні чудесні оздоровлення хворих, при чому Христос часто підкреслював зв'язок між гріхом і хворобою, чого не відкидає і сьогоднішня психіатрія. Цю важливу місію лікування Христос передав своїм апостолам, про що згадує євангелист Матей (10, 1-10): "Прикликавши своїх дванадцять учнів, Ісус дав їм владу над нечистими духами, щоб їх виганяли й лікували всяку хворобу й усяку неміч... Оздоровляйте недужих, воскрешайте мертвих, очищуйте прокажених, бісів виганяйте. Даром прийняли, даром давайте".

Тому зрозуміло, що ідеалом християнського лікаря була людина, яка оздоровляла завдяки дарові, даному їй від Бога, за що не одержувала ніякої винагороди. Очевидно, це виявилося з часом неможливим і за лікування лікареві належить відповідна заплата. Все ж таки народ надзвичайно поважав безкорисних лікарів і зачисляв їх до почоту святих. Серед них найбільш відомі в нас були святі Косма і Дем'ян . Про важливість їх почитания свідчить і те, що перед Службою Божою, у Проскомидії священик відкладає частиці для: святих Косми і Дем'яна, Кира й Івана, Пантелеймона і Єрмолая та всіх святих безсрібренників.

Почитания святих Косми й Дем'яна сягає V ст. н.е., коли у Візантії спорудили перші їм посвячені церкви. Є передання, що у Константинополі вони з'явилися цісареві Юстиніянові  в церкві та зцілили його з важкої хвороби. У подяку за це цісар розбудував і прикрасив  церкву, названу в їх честь, і кожного року  в день їхнього свята ввесь цісарський двір відвідував і почитав їхні мощі. У Римі папа Фепікс IV (516-530) побудував у їхню честь величаву церкву, де обидва святі зображені в апсидній мозаїці, яку можемо подивляти до сьогодні. Маємо підтвердження здійснення цими святими чудесних оздоровлень. Так, на сербській іконі з 1673-1674 pp. описане посмертне чудо братів, як вони врятували дружину купця Мальба (чи Мальха) від злих духів, які хотіли скинути її у провалля. Цей купець, виїжджаючи в довгу подорож, віддав у щирій молитві перед іконою свою дружину під опіку обох братів. Повернувшись, довідався від дружини про чудесну посмертну появу обох братів та її врятування.

  Ці святі зображені  у вигляді двох ікон є опубліковані в праці C. Гординського "Українська ікона XII-XVIII ст." і в книжці Логвина, Міляєвої і Свенціцької "Український середньовічний живопис".

 Про те, що вони були лікарями свідчить численні ікони з їх зображеннями. Однією з них є  ікона  XV-XVI ст. з церкви святих Косми і Дем'яна в селі Тиличі, що на Лемківщині, де зображено обох святих. Вони не тримають нічого у правих руках, а у лівих  -  коробки з ліками. Клейма розміщені з трьох боків ікони, й на них зображені, як звичайно, сцени з життя святих,  з оздоровленням жінки Паллядії .У каплиці замку в Любліні (Польща) українські майстри XIV ст. зобразили на одній із стін, у фресковій техніці, дві пари безсрібренників: святих  Косму і Дем'яна та Кира й Івана. Іконографія цікава тим, що святі  Косма і Дем'ян тримають у правих руках хрест, а в лівих - аптекарський моздір, у вигляді човника — форма, яка була вживана в Індії та яку араби принесли до Европи. 

   Власне з історії їх життя бачимо, що ці святі опікуються хворими, допомагаючи в одужанні. Власне Яремче є тим культурним та християнським осередком, куди з’їжджаються люди звідусіль, маючи не тільки потребу відпочити від клопотів повсякденних, але й оздоровитись духовно і фізично. Тому покладаємо велику надію на поміч Косми і Дем’яна для людей доброї волі з чистими помислами, які, звертаючись до цих святих, отримають благодать Божу для себе та своїх близьких.  

                                                                                                                           Всеволод КИСІЛЕВСЬКИЙ

                                                                                    (використано дослідження д-ра Юрія Бережницького)

Share