Святий Дух є душею світу

Одним з величних християнських свят є Трійця. У цей день ми святкуємо і завершення Божественного одкровення про Бога як про Святу Трійцю, а також впевнюємося в тому, що Бог є дійсно Любов, що Він все зробив для нашого спасіння. І тепер від кожного з нас залежить, чи приймаємо ми ці великі дари, чи готові ми ці можливості, що дав нам Господь, використати для спасіння повною мірою у своєму повсякденному житті, щоби осягнути Царство Небесне, до якого кличе Він кожного з нас через Євангеліє.   

 

Це свято має важливий аспект, який розкриває суть Святої Тройці: Бог є Троїчним. Він – Отець, Син і Дух Святий. Свята Трійця є підтвердженням того, що Бог один, але в Трьох особах. Це вчення є  таємничим, містичним, таким, яке відкривається не через логічні тлумачення, а через віру.  Людина не може пояснити цього і навести якісь звичайні логічні аналогії. Але тільки, коли вона очищає своє серце, вірою, за словами Господніми – „Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать”, – починає розуміти це містичне вчення. І тому що воно незрозуміле звичайному людському розуму, відповідно розум і не міг би вигадати його – бо воно є Божественне.  

У понеділок після свята Трійці Церква звеличує подію Зіслання Святого Духа на апостолів і віддає особливу честь Йому, як третій Божій Особі, найбільш таємничій і мало знаній, даючи своїм вірним нагоду більше замислитися про Духа, Його присутність, роль і значення в житті кожного християнина і всієї Церкви.

Це свято має ще назву П’ятидесятниці, тому що п’ятдесятого дня після свого воскресіння Господь Ісус зіслав Свого Духа на Марію і Апостолів, які перебували на молитві у Горниці (Вечірнику). Так сповнилася обітниця Христа: «Як прийде Утішитель, якого зішлю вам від Отця, Дух істини, який від Отця походить, то він і свідчитиме за Мене» (Йн 15,26). У день П’ятидесятниці Церква, оживлена Святим Духом, розпочала проповідування Доброї Новини про спасіння для всіх народів.

Подія Зіслання Святого Духа детально описана у книзі Діянь апостолів. Там сказано, що після Зіслання апостоли почали проповідувати різними мовами, таким чином вони одержали змогу донести Слово Боже усім народам: «А як настав день П’ятидесятниці, всі вони були разом на тім самім місці. Аж ось роздався зненацька з неба шум, неначе подув буйного вітру, і сповнив увесь дім, де вони сиділи. І з’явились їм поділені язики, мов вогонь, і осів на кожному з них. Усі вони сповнились Святим Духом і почали говорити іншими мовами, як Дух давав їм промовляти» (гл.2: 1-4).

А потім (пор. Діян. 10, 44-46) той самий Святий Дух зійшов на язичників під час проповіді Петра. Сам Святий Дух від початків Церкви свідчить, що спасіння має бути проповідуване всім, що воно не «застережене», як авторське право чи приватний патент, для окремої групи осіб, і що Церква є Вселенською насамперед у проповідуванні Слова Божого «до краю землі».

Саме для того, щоб люди мали можливість осягнути спасіння, Господь сотворив Церкву, яка символізує  тіло. У Святому Письмі сказано, що Христос – Глава Церкви, а всі ми – її тіло. І як звичайне людське тіло єднається плоттю і кров’ю, так само і тіло церковне єднається з плоттю і кров’ю Христовими, якими ми причащаємося в таїнстві Євхаристії. І саме через це освячуємося – для цього, власне, і потрібна Церква, щоб люди грішні, люди недосконалі, поєднуючись зі святим і досконалим Главою Церкви Господом нашим Ісусом Христом, самі набували святості, досконалості, довершеності і наближалися цим до Нього.

Зіслання Святого Духа – одне з найважливіших християнських свят в усьому літургійному році. Воно остаточно сповняє діло Воскреслого Спасителя, який не тільки заснував Церкву, а й довірив її опіці Святого Духа. Після рішення ельвірського синоду (306 р.), коли у Церкві було запроваджене окреме свято на честь Святого Духа, відзначення тривали не два дні, як зараз, а цілих сім. Синод у Сансі (1140 р.) дав нам глибоке визначення: «Святий Дух є душею світу».

У східній традиції в день Святої Трійці служиться Літургія і Велика Вечірня. За день до свята храм прибирають. Священики одягаються в зелений, білий або золотавий одяг, що означає животворящу силу Святого Духа. Ікони храму прикрашаються  зеленими гілками.

Напередодні цього свята заведено поминати померлих родичів. Священики читають молитви за упокій душ усіх покійних.  

В сам день П’ятидесятниці читаються молитви про Церкву і про поблажливість Святого Духа, про дарування благодаті всім присутнім. Священики закликають віруючих поклонитися божественній Трійці: Отцю, Сину і Святому Духу.
Відзначаючи це свято, яке ще називають днем народження Церкви, варто не тільки дякувати Богові за Його Духа, яким він провадить Церкву і повчає кожного віруючого, а й пригадати нашу християнську гідність.


                                                                                          Всеволод КИСІЛЕВСЬКИЙ

 

Share