Сім запитань до Олександра Сича

В суботу 22 жовтня відбулась зустріч голови Івано-Франківської обласної ради Олександра Сича з виборцями Яремчанщини. Під час виступу секретар місьради Тарас Клим’юк поінформував про діяльність Яремчанської міської ради шостого демократичного скликання. Голова депутатської фракції «Свобода» у Яремчанській міській раді Андрій Баюрак розповів про роботу депутатів цієї політичної сили. Також у зустрічі з громадою взяв участь голова ВО «Свобода» Олег Тягнибок.

Після завершення заходу голова Івано-Франківської обласної ради відповів на запитання журналіста регіонального часопису «Яремчанський вісник».

- Олександре Максимовичу, щойно відбулась Ваша зустріч з виборцями Яремчанщини, які враження від спілкування ?

- Від зустрічей у мене завжди хороші враження, тому що маю можливість як голова обласної ради краще пізнати проблеми, які турбують мешканців. Коли я знаю, що турбує людей, мені ефективніше та якісніше вдається виконувати свої функції.

- Ви стали об'єднавчою фігурою в облраді для більшості , але разом з тим Вам доводиться працювати з опонентами. Яким чином знаходите консенсус у роботі ?

- Я обрав тактику конструктивної співпраці у тих сферах, де є соціально-економічна, культурна проблематика, адже це те, що людей болить. Думаю, ні обласній раді, ні обласній адміністрації , ні представникам різних фракцій не треба дискутувати про те, що треба робити добро для Прикарпаття, залучати інвестиції , упорядковувати соціально-економічну сферу. Тут ми знайшли розумний консенсус. Що стосується питань політичних , трактування подій, які відбуваються в Украйні, тенденцій, які турбують суспільство – тут ми дискутували і будемо дискутувати. У вирішенні соціально-економічних проблем у нас теж можуть бути різні точки зору, але ми завжди знаходимо вихід.

У сфері загальноукраїнського життя, зокрема тих моментів , які характеризують сучасні антиукраїнські , антисоціальні, антидемократичні процеси, то який тут може бути компроміс? Тут - тільки боротьба ідей, світоглядів. Наша політична боротьба повинна носити цивілізований характер, а не бути політичним піаром.

- Як самоврядні органи — обласна і районні ради - можуть впливати на життя краю?

- Сутність самоврядування походить — я це не втомлююся повторювати — від значення слова: самим собою врядувати. Громада для цього вибирає з-поміж себе найкращих — депутатів — для того, щоб вони вирішували її проблеми.

- Скажіть, будь ласка, чи Ваш науковий, депутатський, життєвий досвід стає Вам у нагоді на посаді голови Івано-Франківської облради ?

-Звичайно. Спершу стосовно наукового досвіду. Як науковець я переконаний, що під всю нашу діяльність та політичні процеси розбудови Української держави треба покласти наукову основу, це дасть нам можливість набагато професійніше та конструктивніше, діяти. Я стараюсь застосовувати науковий підхід у своїй роботі. Недавно ми замовили соціологічне дослідження про стан та розвиток місцевого самоврядування на Прикарпатті. Воно показало , що думають мешканці Івано-Франківщини про діяльність місцевого самоврядування, про проблеми , які не дають ефективно діяти владі на місцях тощо. Це дало змогу подивитись під іншим кутом зору. А це і є науковий підхід.

Стосовно мого політичного досвіду, то це двадцять років в політиці, завдяки цьому ти вже бачиш певні закономірності та тенденції і це стає в нагоді. Усе це є сплав, який сьогодні полегшує мені роботу.

ане Олександре, наближається час прийняття бюджету на 2012 рік – Чого чекати в наступному році ?

У наступному 2012 році бюджет буде не менш складним. Не можу зараз говорити про якісь конкретні показники, адже документ тільки надійшов у Верховну Раду. Відбувся попередній розгляд проекту, який подав Кабінет Міністрів, а перше читання відбуватиметься десь у кінці листопада. Як я уже говорив бюджет буде складним. Зрозуміло, що на виході він буде суттєво відрізняться від поданого Кабінетом Міністрів. Враховуючи економічні процеси , рівень інфляції, інші процеси, він, очевидно, буде дуже невтішним. Ви розумієте, що бюджет в основних статтях на 85-90 відсотків складає покриття захищених статей тому для розвитку майже нічого не залишається. У цьому і є проблема: те, що є, проїдаємо і не розвиваємося.

-Наступного року відбудуться вибори до Верховної Ради України. Чи можливе об’єднання демократичних сил, адже в єдності – сила, і цього чекає суспільство від політиків?

- На сьогоднішній день законодавство забороняє участь у виборах блоків політичних партій, це не дає можливості ідеологічно близьким партіям об’єднуватись, а процес злиття партій в одну є дуже болісним. За останні роки я переконався, що на цьому більше спекулюють. Скоріш за все, з тієї великої кількості партій, українці оберуть тих, хто реально має змогу потрапити до Верховної Ради, і поділять між ними свої симпатії. Зрозуміло, що в основі кожної партіє є ідеологія – світогляд, бачення як повинна бути побудована Українська держава. Є різні ідеології, і вони суттєво відрізняються між собою. Треба, щоб український політикум позбувся формально існуючих партій, які ні на що не впливають, а серед тих партій, які мають довіру виборців, люди могли б обирати.

-Пане Олександре, часто бачимо практику прийняття рішень з позиції політичної доцільності, чи це правильно? Чи краще було б керуватись засадою «Conсientia suprema leх» Совість - найвищий закон.

Поняття політичної доцільності є поганим, якщо під нього підпадає вузько партійний інтерес. Є партії , які базуються на ідеології, і представники таких партій реалізують себе, свій світогляд і чинять по совісті. Але є партії, проекти , які базують свою діяльність не на ідеології, а на досягненні цілі. З цього приводу наведу слова Канта: « Зоряне небо наді мною, і моральний закон в мені». Я, перефразовуючи, скажу так: «Владне крісло піді мною, і моральний закон у мені».

Спілкувався Всеволод КИСІЛЕВСЬКИЙ

Регіональний часопис «Яремчанський вісник»

Share