Авторські статті

Історичні віхи творення Конституції України

Кожного року 28 червня вся країна відзначає День Конституції України. Історичний шлях до цієї події був довгим і тернистим.

 Перша Конституція в історії України датується  1710 роком, коли гетьман у еміграції,  Пилип Орлик склав документ під назвою «Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорозького». В ньому  було задекларовано: «Україна по обидва боки Дніпра має бути на віки вічні вільною від чужого панування». Вона вважається також однією із перших конституцій у світі! Адже конституцію США було схвалено лише 1787 р., конституцію Франції та Польщі – 1791 р., конституцію Португалії – 1822 р., конституцію Австрійської імперії та Австро-Угорської монархії – 1848 р., конституцію Російської імперії – 1905 р.
    Українська Конституція була складена давньоукраїнською мовою та латиною. Латиномовна копія Конституції Пилипа Орлика ХVIII ст. зберігається в Національному архіві Швеції, україномовна – у Російському державному архіві. Конституційні підвалини закладені гетьманом   Пилипом  Орликом  стали логічним наслідком розвитку національних вимог українців – від культурної і політичної автономії в складі різних держав до яких входили території українських земель  до вимог самостійності. І лише через більш ніж два століття, 29 квітня 1918 р., Центральна Рада як демократичний парламент Української Народної Республіки прийняв нову Конституцію . В державі встановлювалася парламентська республіка, гарантувалися основні права людини, вводилися демократичні принципи національного співіснування. Але діяла вона буквально кілька годин – в той же день Київ був окупований німцями, і до влади прийшов уряд гетьмана Павла Скоропадського.

Детальніше...

Ресторан-музей “Гуцульщина” – оновлення до вимог часу Олександр Гуменюк депутат Яремчанської міської ради, ресторатор : «Непомітно залишай помітний слід»

Місто Яремче -  перлина Карпат з чудовими краєвидами та природнім ландшафтом. Кожного року  місто відвідує безліч туристів, серед яких чимало іноземців. Вони споглядаючи на багатство краси гірської природи поряд бачать гуцульську архітектуру як старинну так і сучасну. Саме на основі побаченого у них формується думка про нас та наш край.  Однією з візитівок Яремча вважається ресторан-музей “Гуцульщина”, який вібрав в себе  найкращі традиції гуцульської архітектури. Цей заклад споруджений  у 1959 році за проектом Івана Бондарчука. Дерев’яна будівля зведена без жодного цвяха. Зовнішнє оформлення та інтер'єри вирізняються  різьбою по дереву. У малому залі натуральна дров'яна піч, облицьована старовинними косівськими кахлями. Стіни прикрашають гуцульські топірці-бартки та інші предмети народного побуту.   Столи сервірують посудом, виготовленим за майстрами косівської кераміки. Ресторан пропонує відвідувачам традиційні страви гуцульської кухні, вечорами виконують народну музику. 

Детальніше...

Зіновій Андрійович: «НЕЗАЛЕЖНІСТЬ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД КОЖНОГО З НАС»

30 років Незалежності. Це багато чи мало для країни та її людей? Однозначно - це  добрий привід для того, щоб  підсумувати та проаналізувати пройдений шлях. Про це і говоримо з Надвірнянським міським головою Зіновієм Андрійовичем.

Незалежність особистісна і державна. З чого вони починаються і в якій площині знаходиться точка перетину цих понять ?

Кожне з цих понять є частиною тривалого процесу становлення - особистості,  народу,  всієї країни. І, звісно, здобуття незалежності- це переломний і  водночас кульмінаційний момент для кожного громадянина та всієї нації загалом.

Проте, окрім зовнішньої незалежності, є ще особистісна, внутрішня свобода, яка починається із вільної думки і власної рішучості в процесі прийняття рішень.  І тут ми говоримо не лише про можливість вибору, але й про особисту  відповідальність за  цей вибір, дії та вчинки.

Детальніше...

Михайло Ноняк : « Працюємо над теорією, щоб втілити у практику»

 

 23 липня відбулась всеукраїнська науково-практична конференція " Перспективи республіканізму в Україні та політико-правові трасформації" проведена спільно з Асоціацією українських правників , Всеукраїнською профспілкою військових, працівників правоохоронних органів та учасників бойових дій , Київським національним університетом будівництва і архітектури  та Ужгородським національним університетом.

Конференція мала досить незвичний для української науки і вже відносно традиційний для західної - міждисциплінарний характер, поєднавши розгляд феномену республіканізму через призму політичної науки та права.

Сьогодні в Україні фактично відсутній науковий дискурс щодо політичної філософії республіканізму та її фактичного впливу на політико-правові трансформації.  Доповідачі наголошували на потребі  розпочати процес активного наукового дослідження феномену республіканізму та його впливу на становлення Верховенства права в Україні.

Детальніше...

Олександр Гуменюк : « Сьогодні незалежна Україна – запорука вільного розвитку держав і народів Європи та головна перешкода для російського імперіалізму»

Невдовзі Україна відзначатиме День незалежності – державне свято на честь ухвалення у 1991 році Акту проголошення незалежності України. Свою думку про цю історичну подію висловив у розмові з журналістом газети « Життя Прикарпаття»  депутат Яремчанської міської ради Олександр Гуменюк.

«На мою думку відродження  суверенної України відіграло вирішальну роль у розпаді СРСР та остаточному руйнуванні комуністичної тоталітарної системи. Це стало початком відліку нового етапу розвитку демократичної сучасної Української держави. Сьогодні незалежність України – запорука вільного розвитку держав і народів Європи і головна перешкода для російського імперіалізму, якому для розгортання потрібне поглинання України, її матеріальних та людських ресурсів.

Детальніше...

Надвірнянська громада на етапі становлення

Інтервю з керуючим справами Надвірнянського міськвиконкому Олегом Антонюком ( на сірому фоні)

 Приводом для розмови з керуючим справами Надвірнянського міськвиконкому Олегом Антонюком є повсякденна праця та виконання посадових обов’язків , а також напрямки роботи якими опікується наш співрозмовник.  Тож редакція газети « Життя Прикарпаття»  скористалися нагодою,  поговорити про роботу, кар’єру, успіхи.

– Пане Олеже, давайте для початку з’ясуємо для читачів: чим, власне, займається на роботі керуючий справами?

  • Насамперед, керуючий справами виконавчого комітету є посадовою особою місцевого самоврядування, який діє та здійснює свої повноваження згідно Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" та “Про службу в органах місцевого самоврядування” та забезпечує  стабільність та наступність у діяльності виконавчого комітету, організацію поточної роботи, пов'язану із здійсненням повноважень. На мене покладено ряд управлінських функцій, а саме: організація  роботи апарату виконавчого комітету Надвірнянської міської ради, а це – виконання покладених на апарат завдань із правового, організаційного, матеріально-технічного та іншого забезпечення діяльності виконкому;  забезпечення взаємодії між структурними підрозділами виконавчого комітету, органами виконавчої влади; правове, організаційне, матеріально-технічне забезпечення діяльності виконавчого комітету, консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, комісій. Також до моєї компетенції належить планування роботи виконавчого комітету, доведення до виконавців рішення виконкому та розпоряджень міського голови та координація роботи ряду відділів Надвірнянської міської ради:   організаційного , технічного та інформаційного забезпечення, господарського забезпечення, сектору кадрової роботи.

    Детальніше...

Ігор Писклинець : «Наше завдання закласти фундамент розвитку Надвірнянської громади на роки наперед», – заступник Надвірнянського міського голови

Чим живе Надвірнянська  територіальна громада, як йде процес становлення громади, що планує місцева влада, та на що спрямовуватиме  ресурси й зусилля. Про це розповів заступник Надвірнянського міського голови Ігор Писклинець.

-      Ігоре Дмитровичу, вам за свою професійну карєру довелося працювати , як у органах виконавчої гілки влади, так і в органах місцевого самоврядування. Розкажіть про роки роботи на різних посадах і як нагромаджений досвід допомагає вам працювати заступником Надвірнянського міського голови ?

В органах влади я працюю з квітня 2005 року, коли після Помаранчевої Революції, демократичні сили сформували органи влади на всіх рівнях. Маю досвід роботи в органах виконавчої влади: заступником голови Надвірнянської районної державної адміністрації (2005-2007 роки), головою Надвірнянської районної державної адміністрації (2007-2010 роки); короткий період роботи у Верховній Раді України помічником-консультантом Народного депутата України (травень 2010 – грудень 2010 року), та в органах місцевого самоврядування: заступником голови Надвірнянської районної ради  (2010-2020 роки) та заступником Надвірнянського міського голови (грудень 2020 – по даний час).

Детальніше...

Депутат Яремчанської міської ради Олександр Гуменюк : «Сфера туризму повинна переформатувати свою діяльність під нові запити клієнтів»

Коронавірусна криза вдарила по туристичній галузі не тільки в Україні , але і в усьому світі. Доволі складна ситуація склалась  з туризмом і на Прикарпатті. Для нашого регіону повне призупинення роботи  туристичної сфери значно відбивається не лише на доходах представників галузі, а й на добробуті всієї громади.  Весь масштаб збитків можна буде оцінити пізніше, оскільки туристичний бізнес повертатиметься в «докарантинні» позиції значно довше, ніж інші сфери економіки.

Детальніше...

Газ - це соціальний товар, як хліб, і його вартість має регулюватися державою, а дії монополістів контролюватися

Через підвищення комунальних тарифів в Україні жителі деяких регіонів перекривають дороги, виходять на акції протестів. "Проти тарифного геноциду!", "Тарифи ЖКГ - пограбунок українців". З такими гаслами у  регіонах України люди вийшли на протести. Зокрема, на Прикарпатті у районному центрі у місті Надвірна відбулась акція протесту . Також відбулись сесії органів місцевих рад на  яких були прийняті звернення  до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, НКРЕКП, АТ «Івано-Франківськгаз»", АТ «Прикарпаттяобленерго» щодо ситуації з підвищення тарифів на газ, послуги з розподілу природного газу, електроенергію.

 Чому суттєво зросли ціни на газ, тепло та електрику, а ринок ЖКГ продовжують контролювати монополісти? Журналіст газети «Життя Прикарпаття» поцікавився думкою з цього приводу у депутата Яремчанської міської ради Олександра Гуменюка.

Детальніше...

Голова Богородчанської селищної ради Ростислав Заремба: «Всіх нас об’єднює робота на майбутнє громади, а не на забезпечення вузько партійних інтересів »

-         Пане Ростиславе,  Ви не вперше були обрані на посаду голови органу місцевого самоврядування, тож розкажіть про свій трудовий шлях, і що спонукало Вас балотуватися на посаду очільника Богородчанської селищної ради ?

-         В цілому біля двадцяти років працюю на різних посадах в органах місцевого самоврядування та державного управління. Починав з роботи начальника  відділу молоді і спорту Богородчанської РДА, потім очолював департамент сім’ї та молоді Івано-Франківської ОДА. Пізніше працював першим заступником голови Богородчанської РДА, далі був обраним головою Богородчанської селищної ради, тоді виборці підтримали мене відавши за мене більше 70 відсотків голосів. І коли постало питання чи балотуватися мені на посаду голови об’єднаної Богородчанської громади я прийняв рішення запропонувати свою кандидатуру і був обраним. Я чудово розумію, що моє обрання стало високою оцінкою попередньої моєї роботи на посаді селищного голови. Хочу додати, що був період, коли я займався підприємницькою діяльністю, і здобутий досвід в певній мірі відображається у моїй повсякденній роботі.

Детальніше...