Авторські статті

А що «книжка пише»?..

А книжка пише… Україна – на стику двох цивілізацій Західної і Східної, християнського і мусульманського світів, православ’я і католицизму постійно являла собою великий бойовий табір, вела безперервні війни з завойовниками зі всіх сторін. Загарбникам потрібна була українська територія, тому нищили українців і успішно змагались в цьому. Оборона стає складовою національної ідеології і традиції. Українці в оточенні ворожих держав вели жорстокі виснажливі війни. На українцях випробовували ввесь спектр ідеології і політичних методів знищення. Україна викликала ненависть у всіх загарбників, які оточують її, – як нездоланна жертва. Гітлер вимагав знищення українців, бо не здалися, Сталін – за те, що вціліли. Є багато охочих якщо не захопити повністю, то остаточно ослабити Україну і розібрати її по частинах.

Детальніше...

Вони жили за Україну

24 серпня Україна відзначила одне із найважливіших своїх свят – День незалежності. Згадуючи всі ті трагічні і героїчні події, що передували цьому дню, ми чомусь, зазвичай, більше говоримо про тих, хто загинув у боротьбі за нашу свободу, і менше про тих, хто боровся, пройшов випробування тюрмами і радянськими концтаборами і, як винагороду за все пережите, побачив вільну Україну.

Тому сьогодні пропонуємо вашій увазі чотири історії підпільниць-ювілярок з Надвірної і Надвірнянщини, яким цьогоріч виповнилося б 95-ть. Кожній з них доля подарувала можливість жити у незалежній Україні.

Історія перша. Оля Гінчак-Бойко - «Галина»

Ольга Бойко, з дому Гінчак, народилася 14 квітня 1925 року у Надвірні у сім’ї Дмитра та Олени, які виховали п’ятеро дітей. Оля була наймолодшою. Підпільну діяльність розпочала 1938 року. Ще, як у нас кажуть, «за Польщі», коли їй було 14 років, розклеювала листівки і прокламації від Організації Укрїнських Націоналістів. У 1939 році, на початку Другої світової війни, саме в хаті Гінчаків у Надвірні збиралися націоналісти, серед яких були і два рідні та два двоюрідні брати Ольги. Усі Гінчаки.

Детальніше...

Яке майно не підлягає поділу?

Неподільним є майно, яке належить одному з подружжя на праві приватної власності.

Особиста приватна власність кожного із подружжя - це те майно, яке належить лише одному з подружжя і на яке не поширюється сімейно-правовий принцип спільності майна подружжя. Щодо цього майна кожен із подружжя має право самостійно здійснювати правомочності власника.

Відповідно до ст. 57 СК України, особистою приватною власністю дружини, чоловіка є:

  • майно, набуте нею, ним до шлюбу;
  • майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;

    Детальніше...

Що таке податкова знижка на навчання?

Податкова знижка на навчання – це сума, на яку дозволяється зменшити розмір сплаченого податку на доходи фізичних осіб у зв’язку з оплатою послуг навчання.

– До переліку витрат, на які поширюється податкова знижка, входять кошти, сплачені на користь українських закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти.

Ви можете компенсувати частину вартості навчання за себе або члена сім’ї, проте лише 1-го ступеня споріднення: батьки, чоловік/дружина, діти, у тому числі усиновлені.

Детальніше...

Чи діляться кредити і борги при розлученні?

Кредити, взяті подружжям в період шлюбу, є спільними і діляться пропорційно часткам розділеного майна. Простіше кажучи, при розлученні кредити діляться навпіл.

Судова практика підтверджує, що навіть кредит, оформлений на чоловіка або дружину, якщо грошові кошти були витрачені спільно або на спільні потреби, виплачується обома членами подружжя.

Таким чином, чоловік (дружина), який не бажає поодинці виплачувати борг, взятий на сімейні потреби, повинен довести, що взяті в кредит гроші були витрачені не на особисті цілі.

Детальніше...

Доктор медицини Дмитро Селепей

Дмитро Селепей(*1896+1935) -український лікар Надвірнянської повітової «Каси хорих» , член товариства «Просвіта», засновник філії товариства «Відродження», співзасновник скаутської молодіжної патріотичної організації «Пласт» на Надвірнянщині в 1929 році, голова проводу футбольного клубу «Бескид».

Доктор медицини Дмитро Селепей народився в селі Крихівці біля Станіславова в Галичині у 1896 році. Його родина походить з знатного татарського роду мангитів, які осіли в Галичині у 17 столітті. У 1927 році закінчив навчання на медичному факультеті Карлового університету у Празі(Чехія). Для оплати навчання Дмитро змушений працювати на важких допоміжних роботах, які підірвали здоров’я майбутнього лікаря. Нострифікацію медичного диплому проводить у Вільнюсі і отримує право на приватну лікарську практику у 1928 році. Працює у загальній лікарні у Станіславові і лікує пацієнтку Марію Бачинську. Між ними обома виникають взаємні любовні почуття і  він одружується на красивій брюнетці. Молоде подружжя переїздить до міста Надвірна.

Детальніше...

Погляд в історію – 30 років тому була ухвалена Декларація про державний суверенітет України

16 липня 1990 року Верховна Рада , тоді ще УРСР конституційною більшістю народних депутатів – 355 “за” при чотирьох “проти” та одному, який утримався – ухвалила Декларацію про державний суверенітет України.

Цей історико-юридичний, або правильніше сказати   державно-правовий акт документ, яким було   проголошено  суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах. Декларація стала важливим кроком на шляху до незалежності. Базові положення цього документа згодом стали основою законодавчих актів державного значення – Конституції та законів України.  Так , у преамбулі та десяти розділах Декларації підкреслювалося, що Верховна Рада УРСР проголошує суверенітет України як “верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах”. 

Детальніше...

(1710-2020) Конституції Пилипа Орлика - 310 років

Документ, який зараз називають першою українською Конституцією, без сумніву сьогодні можна назвати фундаментом сучасної Конституції України та пам’ятко правової думки. Ії офіційним проголошенням вважається дата 16 квітня 1710 року коли  в містечку Тягин ,тепер місто Бендери, було схвалено першу в Європі Конституцію. Документ мав назву «Пакти й Вольності Конституції прав і вольностей Війська Запорозького». Конституція обмежувала гетьманські прерогативи, зменшувала соціальну експлуатацію, зберігала особливий статус запорожців і боролася за політичне та церковне відокремлення України від Московії. Документ отримав назву «Конституція Пилипа Орлика» на честь українського гетьмана.

Детальніше...

Олександр Гуменюк – співпраця громади, влади і бізнесу в ОТГ завжди є запорукою успішного розвитку

Реформа з децентралізації призвела до справді тектонічних змін в українському суспільстві, в органах державного управління, у місцевому самоврядуванні. З 2014 року – з часу ухвалення Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, була створена значна законодавча база для проведення широкомасштабної реформи місцевого самоврядування, є напрацьований чи малий досвід. Про своє бачення проведення реформи децентралізації розповів нашому журналісту – депутат Яремчанської міської ради Олександр Гуменюк.

Детальніше...

Євген Настенко – влада, яка не приділяє увагу поширенню інформації про свою діяльність приречена на невдачу

Своєю думкою про важливість інформування громади в умовах сьогодення поділився з нашим журналістом член Яремчанського міськвиконкому Євген Настенко.

«Шлях до утворення успішної ОТГ полягає у факторі відкритості місцевої влади до громади. Зчогопочинаєтьсясучасна сильна громада? Факторівуспіху, звісно, чимало, однаксаме принцип відкритостізакладає основу для розвитку ОТГ в усіх сферах. Найефективніший спосібпродемонструватипрозорістьОТГ — докладнорозповісти про неї в пресі, раді, телебаченні.

Детальніше...